I gang: Denne venter mange på
Produksjonen av nye Volvo EX60 har startet i Gøteborg.
Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no
SUV-en XC60 er den største salgssuksessen for Volvo gjennom tidene. Derfor er det heller ikke små forventninger til det som er den elektriske oppfølgeren til denne: Nemlig EX60.
Vi i Broom fikk se den første gang tidligere i år. I mai skal vi også få teste bilen, i Spania. Og nå kunngjør Volvo at produksjonen er i gang, ved det store fabrikkanlegget deres i Gøteborg.
EX60 er den første rene elbilen som er designet, utviklet og bygget i Sverige. Det gjør Volvo også et stort poeng av. Og bilen er ikke bare viktig for Volvo. Den vil også bidra til å styrke økonomien i Göteborg og Sverige, ettersom de planlagte volumene gjør bilen til et av landets største eksportprodukter målt i verdi.
– Uvanlig høy interesse
I mars kunngjorde Volvo at de økte de opprinnelige produksjonsvolumene av EX60 for 2026, som følge av sterk etterspørsel. Volvo sier selv de har bestillingstall som ligger betydelig høyere enn interne prognoser i nesten alle store europeiske markeder.
Også i Norge rapporterer Volvo om gode tall:
– Vi opplever en uvanlig høy interesse for EX60, og er godt fornøyd med salget allerede før bilen er på veien. Forhandlerne våre melder samtidig om svært positive tilbakemeldinger fra kundene rundt om i landet, sier Erik Trosby som er markeds- og kommunikasjonssjef i Volvo Car Norge.
Planen er å holde Torslanda-fabrikken åpen én ekstra uke i sommer, noe som i så fall vil være første gang i historien.
Mercedes-konkurrent: Dette er nye GLC
Fra 649.000 kroner
EX60 kommer i fire utgaver: Bakhjulsdrevne P6 og firehjulsdrevne P10 og P12, samt en egen Cross Country-utgave.
Prisene starter på 649.900 kroner for innstegsutgaven med bakhjulsdrift.
EX60 P10, som ventes å bli bestselgeren i Norge, begynner på 689.900 kroner. Denne får rekkevidde på inntil 660 kilometer.
Toppmodellen, P12 AWD, starter på 749.900 kroner og får den klasseledende rekkevidden på 810 kilometer.
Les mer om vårt første kjøretur i Volvo EX60 her
Effektiv hurtiglading
EX60 bygger på en helt ny plattform – SPA3 – og har et såkalt 800 voltsystem.
Det siste gjør det mulig med rask hurtiglading. Innstegsmodellen P6 klarer opptil 320 kW – mens toppmodellene P10 og P12 klarer 370 kW. Som referanse, kan vi nevne at Tesla klarer maksimalt 270 kW.
Effekten varerier fra 374 hestekrefter til 680 hestekrefter. Sistnevnte gjør at P12 klarer 0-100 km/t på bare 3,9 sekunder.
Bilen er ventet til Norge utpå sommeren i år.
LES MER: Dette må du vite om Volvo EX60
Se video av nye Volvo EX60 under: