Hun tjente 279 millioner i fjor

Her er det lønnsomt å være toppsjef!

OPPTUR: Hun startet på gulvet og har jobbet hardt for å komme dit hun er i dag. Men nå kan vi vel trygt si at det er innbringende for GM sjef Mary Barra. Foto NTB
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

Bilbransjen har tradisjonelt vært temmelig mannsdominert. Og blant dem som går helt til topps, er det nesten bare menn. Med ett stort unntak: Mary Barra (64) som er toppsjef i General Motors (GM).

Og hun har så visst ingen grunn til å klage på lønna. Barra har i mange år vært blant de aller best betalte sjefene i bilbransjen. Det var hun også i fjor.

TRADISJONSRIK: Bilgiganten General Motors (GM) har lenge holdt en lav profil i Europa. Men de gjør det godt på mange andre markeder, ikke minst hjemme i USA.

GM har akkurat rapportert de samlede lønnsinntektene hennes for 2025. De viser at toppsjefen tjente ikke mindre enn 29,9 millioner dollar, med dagens kurs tilsvarer det rundt 279 millioner kroner.

Lyktes på flere områder

Med det tjente Barra også mer enn (den mannlige) sjefen i erkerival Ford, Jim Farley.

Hvordan kan så én person stikke av med så mye penger? Barras lønnspakke består av flere elementer, flere av dem prestasjonsdrevet. Hun lyktes på flere områder i fjor, den viktigste var å øke selskapets aksjekurs. Og da blir det så bra.

VIKTIG JOBB: Mary Barra her sammen med Donald Trump fra hans første periode som president.

Blir det rett og slett slutt på V8-erne?

Ekte solskinnshistorie

Barra nyter også godt av at GM har satset mindre på elbiler enn mange andre bilprodusenter har gjort. Det har ført til milliardtap og store nedskrivninger hos flere konkurrenter. GM har i stor grad styrt unna dette, selv om de også har måttet justere kursen underveis.

Selv er Mary Barra forresten en ekte, amerikansk solskinnshistorie. Som datter av en bilfabrikk-arbeider (hos GM-merket Pontiac), var det naturlig at unge Mary selv startet karrieren på fabrikkgulvet hos Pontiac. Der var det få 18-åringer – og enda færre kvinner.

Elbilkutt: Flere tusen måtte gå også i GM

Solide lønnsoppgjør

Men Barra ble fort lagt merke til og vendepunktet kom da hun ble opptatt i et program for arbeidere som ledelsen mente hadde særlig potensial.

Etter det så hun seg ikke tilbake. I 2014 ble hun toppsjef og nå er hun en av verdens best betalte kvinner.

Underveis har hun også hatt noen solide lønnsoppgjør. Da hun fikk jobben, lå årslønnen på rundt 88 millioner kroner. Den har hun altså mer enn tredoblet.

– De tok livet av Saab – med fullt overlegg

Litt av en samling, les mer i artikkelen under: