Her blir du målt – uten å merke det
Finnes over 10.000 på norske veier.
Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no
Har du noen gang lagt merke til en nedfelt firkant i veien?
Sjansen for at du har kjørt over en slik er veldig stor. Det finnes rundt 10.000 av dem rundt om på norske veier – og de har en viktig funksjon.
Det du kjører over er sensorer som brukes til punktmålinger for å samle inn trafikkdata til Statens vegvesen.
Måler hastighet
Trafikken registreres ved hjelp av såkalte induktive sløyfer i vegbanen.
Når en bil kjører over disse sløyfene, registreres hastighet, lengde, kjøretøyklasse og avstand i sekunder til forangående kjøretøy.
– Trafikkdataene brukes til å få kunnskap om hvor mye trafikk det er, hvordan trafikken utvikler seg og hvilket fartsnivå og hvilke typer kjøretøy vi har på ulike deler av veinettet, forteller Bjørn Roar Eriksen i Statens vegvesen til Broom.
– Hvorfor gjøres disse målingene?
– Dette er blant annet viktig for trafikksikkerhetsarbeid, planlegging og dimensjonering av veier, drift og vedlikehold, framkommelighet og prioritering av tiltak. Formålet er å gi et bedre kunnskapsgrunnlag for en sikker, effektiv og forutsigbar veitransport, forteller Eriksen.
Mobil skiltscanner: Slik blir du oppdaget
Nei, kan ikke gi fartsbot
– Kan en måling av for høy fart brukes til å gi en reaksjon?
– Nei. Disse punktmålingene brukes ikke til fartskontroll eller til å ilegge reaksjoner overfor enkeltførere. Måleutstyret registrerer ikke bilde, registreringsnummer, bilmerke eller andre direkte identifikatorer. Målingen kan derfor ikke knyttes til et bestemt kjøretøy eller en bestemt fører, sier Eriksen.
Han understreker at det er politiets fartskontroller, og godkjent kontrollutstyr, som eventuelt danner grunnlag for reaksjoner mot førere.