Motor
Her avsløres bilskadene
Nå slipper du å følge det gamle rådet om dokumentasjon.
Denne artikkelen ble først publisert hos TV 2 Broom.
Å ta en kjapp visuell befaring av leiebilen og fotografere eventuelle småskader før du kjører av gårde, er et råd vi har fått i mange år. Da har du nemlig ditt på det tørre om det skulle bli spørsmål om skader i ettertid.
Likevel er dette noe mange slurver med. I en undersøkelse utført av Hertz, kommer det fram at bare litt over halvparten (54 prosent) gjør dette. Det kan skape unødvendig hodebry for både kunder og bilutleieselskapet.
Men nå har Hertz tatt i bruk ny teknologi som skal redusere antall misforståelser og gjøre skadekontrollen langt mer effektiv, ved leiebilselskapets anlegg ved Gardermoen.
Skannes og vurderes av kunstig intelligens
Alle leiebilene går nemlig gjennom en KI-skanner ved henting og levering. Maskinen tar hundrevis av bilder fra alle vinkler i løpet av sekunder når kunden kjører ut av stasjonen, og nye bilder når den leveres.
Teknologien er det det norske selskapet Wenn ASA som står bak, og Hertz er først i Norge med å ta den i bruk.
– Våre erfaringer med KI-skanneren har vært overveiende positive siden vi tok den i bruk. Den er spesielt god på å fange opp mindre skader på bilen. Selv om den ikke fullt ut erstatter behovet for menneskelig kontroll ennå, har den effektivisert prosessene våre og frigjort tid, slik at vi kan fokusere på andre aspekter av kundeservicen, sier stasjonssjef for Hertz Gardermoen, Tobias Ekstrøm.
Ifølge Ekstrøm har løsningen også bidratt betydelig til å redusere antall misforståelser og øke kundetilfredsheten, spesielt i travle perioder.
– Skanneren eliminerer mange av de tidligere diskusjonene rundt skader og hvem som er ansvarlig. Kundene gir oss positive tilbakemeldinger, og mange av dem synes også det er stas å kjøre gjennom scanneren. Det er en «wow»-opplevelse, fortsetter han.
Les også: Nå kan du leie Cybertruck: Sjekk prisen
Fortsatt ikke helt i mål
Ekstrøm tror vi kommer til å se mange lignende løsninger i tiden som kommer, men at det fortsatt er noen skjær i sjøen.
– Teknologien er fortsatt under utviking, og vi har identifesert noen spesifikke utfordringer knyttet til norske værforhold. I vintermånedene når bilene er dekket av snø, salt, sludd og veislaps, kan systemet ha vanskeligheter for å skille mellom faktiske skader og for eksempel smuss eller vann. I tilfellene der systemet gjør feilaktige registrereringer, blir det likevel alltid oppdaget av oss, fordi vi også sjekker bilen manuelt, sier han.
Ekstrøm er likevel overbevist om at dette er et område som kommer til å bli dominert av kunstig intelligens på sikt.
– Løsningen reduserer behovet for ressurskrevende manuelle sjekker og dermed også kostnadene knyttet til dette. Vår visjon er at at KI-maskinen vil være den primære metoden for skadekontroll innen de neste fem årene, avslutter han.
Les også: Leiebil-gigant kvitter seg med elbiler