Bil
Haaning Collection og Classic Car House:
Derfor bør du til København
København har fått tre fantastiske samlinger innen en radius på fem kilometer rett nord for sentrum. Der finner du biler du trodde du måtte mye lengre unna for å se.
Denne artikkelen ble først publisert hos Finansavisen.
Allerede for 20 år siden åpnet den danske billegenden Ole Sommer sitt eget museum i Nærum. Nå har området fått selskap av Haaning Collection og Classic Car House. To gedigne anlegg med til sammen over 400 biler like utenfor Kongens Lyngby.
Haaning Collection
Haaning Collection finner du midt i Novo Nordisk-land, i Bagsværd, blant mange nybygg for den danske legemiddelgiganten. Samlingen har sin opprinnelse i far Erik Haanings mange tiår som veteranbilentusiast med et stadig økende antall biler.
Med sine to sønner på laget, en vellykket eidendomsvirksomhet og stor vilje til å satse har de lagt mer enn 200 millioner danske kroner i utstillingsobjekter og lokalitetene.
Profesjonelt
Og resultatet er mildt sagt nydelig. Hele utstillingen er smakfullt og luftig lagt opp med rik anledning til å studere biler, motorsykler og andre objekter fra alle vinkler uten forstyrrende inngjerding. Lyssetting og miljøer er preget av profesjonalitet og av at det har blitt lagt mye ressurser i utstillingsarkitekturen.
Til forskjell fra mange andre bilmuseer, rommer anlegget masse spenndende elementer og opplevelser for besøkende. Her er blant annet kino og lekeplass, café, E-sport SIM racing og racerbane, eventfasiliteter og møtelokaler. Aldri har vi sett mer liv i et bilmuseum en onsdag formiddag vinterstid enn her.
Interessante biler
Med en yngre generasjon med på laget har bilsamlingen fått hele spredningen fra en kopi av Benz første Patentwagen til moderne sportsbiler som Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport.
Her er noen eksempler fra ulike land som viser utviklingen gjennom årene med både de aller vanligste modeller, som folk kan relatere seg til fra gatebildet i de ulike tiår, til enkelte virkelig sjeldne og spesielle biler. Alle i nydelig forfatning og ikke bare museumsrestaurert for det visuelle.
Oldsmobile Curved Dash og Ford Model T er på plass, samt en Detroit Electric for å vise den tidlige elbilsatsingen i USA for over hundre år siden. Blant de mer spesielle og sjeldne merker og modeller merket vi oss en nydelig REO Royale 8 Sport Victoria fra 1931, en 1947 Talbot-Lago T26 Record og en 1952 Muntz Jet. Biler du skulle tro du måtte reise langt lengre vekk fra Norge for å oppleve.
Fargerikt
1970-tallets fargerike bilpark er godt representert med superfine eksemplarer av hverdagsbiler som Chrysler, Saab, DAF, Volkswagen, samt snertne sportslige eksemplarer som FIAT 124 Sport Coupé, BMW 2002 Turbo og Lotus Esprit.
Alt presentert med den samme respekt og entusiasme. Dette er ikke et sted hvor man har «parkert» bilene tett for å få plass til én til. Dette er et sted hvor du virkelig blir glad over å vandre rundt i bilhistoriens mange kriker og kroker i et miljø som gir ro i sjelen. Også for de som ikke er like bilinteressert.
Vi skal like å se den som ikke blir imponert og fascinert over Erik Haanings modellbilsamling, plassert vertikalt i en glassvegg på 270 kvadratmeter som deler hele lokalet. 11.000 biler står i den.
Classic Car House
Classic Car House i Kongens Lyngby er som de selv sier «Nordens største univers for klassiske biler». På hele 25.000 kvadratmeter kan du oppleve 300 klassiske biler og nyere sports- og luksusbiler, en klassikerforhandler, et profesjonelt verksted og fem store haller med et imponerende bilhotell hvor privateide biler står lagret på utstilling.
Det var Anders Bruun, eier av den danske bilbransjegiganten K.W. Bruun & Co A/S som hadde ideen til og drømmen om å hylle automobilens historie ved et slikt anlegg.
Med stor kjærlighet, kraft og et anseelig antall hundre millioner kroner greide han og datteren, som er fjerde generasjons eier, å restaurere den enorme bygningsmassen og realisere prosjektet som åpnet sine dører sensommeren 2023.
Enorm samling
Selve museet ligger i det gamle, nedlagte landbruksmuseet med noen praktfulle mursteinsbygninger i særpreget arkitektur både utvendig og innvendig.
Hovedbygningen rommer et bilmuseum som favner bilfirmaets historie som strekker seg helt tilbake til 1914 og bilhistoriens milepæler generelt. Samlingen består av biler som er bevart gjennom tiden i firmaet, innlånte biler, pluss biler som er innkjøpt spesielt til Classic Car House gjennom investeringsselskapet K.W. Bruun Collection A/S.
Le Mans
I den sistnevnte kategorien merket vi oss spesielt Mercedes-Benz 300 SL Coupé og Roadster i matchende blåfarge og en BMW M1 Procar, samt en Shelby Cobra Daytona Coupé som perfekt står til den fantastiske Fiat-transporteren Shelby-teamet brukte til Le Mans og andre sportsvognløp i Europa på midten av 1960-tallet.
Danskenes Le Mans-interesse er enorm. Ikke minst takket være Tom Kristensens ni seire selvsagt, men også de mange titalls dansker som har kjørt Le Mans de seneste par tiårene. Det var 13 på startstreken der i fjor.
I museet kan du se både Kristensens premier og karriere, en rekke Le Mans-biler og relaterte effekter, samt annen spennende racinghistorie.
Norsk klenodium
Blant de historiske racerbilene er det spesielt én som vekker interesse for oss nordmenn: Eugen Bjørnstads Alfa Romeo 8C 2300 Monza. En bil han deltok og feiret suksess med i racing i både her hjemme, i Norden, Europa og USA med på midt på 1930-tallet.
Da Bjørnstad kjørte den var den selvsagt lakkert rød med hvite og blå striper, og den har i mange år vært eid av nå avdøde Svend Hauberg i Danmark. Restaureringen har fortsatt etter hans død, og til norske entusiasters ergrelse lakkeres den hvit, siden første (og langt mer kjente) fører var tyskeren Rudolf Caracciola.
I tillegg til selve museet har man også pusset opp en sjarmerende mursteinsbygning som rommer den bilinspirerte Willys Bistro med åpningstider langt utover museets.
Sommer hele året
Har du gjort unna disse to samlingene og fortsatt er sulten på enda mer bil, kan du jo ta turen til Sommer’s Automobile Museum bare en håndfull kilometer unna.
Ole Sommer ble sjef for familievirksomheten som dansk Jaguar-importør allerede i en alder av 21 år i 1952. Parallelt utdannet han seg til sivilingeniør med lære på Jaguar-fabrikken hos stifteren William Lyons.
Jaguar og Volvo
Gjennom kontaktene der fikk han tidlig kjøpt både en ekte C-Type og D-Type, som står i museet og er de to store høydepunktene der, sammen med en rekke andre Jaguarer og unike Volvoer.
Ole Sommer ble nemlig Volvo-forhandler i 1957, og han gikk ikke av veien for å skape sine helt egne Volvo-baserte spesialer. De står i museet, som også er en generell gjennomgang av bilhistorien med biler kjøpt av Sommer i løpet av mange tiår fra slutten av 1950-tallet og fremover.
Museet er absolutt verd et besøk, men skal du prioritere er de to førstnevnte nok de mest imponerende å få med seg.