Frykter konkurser – slik vil han kutte drivstoffprisene

– Totalt uaktuelt, svarer MDG.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

Drivstoffpriser opp mot 28 kroner literen er realiteten for mange akkurat nå.

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) vil ikke bekrefte om regjeringen vil gjøre tiltak for de ekstraordinære prisene – som rammer både privatbilister og næringsliv.

Det får Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum til å se rødt.

– Vi er nødt til å ta grep nå. Har du stor og dyr elbil får du strømstøtte av staten når prisene går opp, men har du en eldre dieselbil får du ikke hjelp i det hele tatt. Og det rammer de som har dårligst råd mest. Dette mener jeg er helt feil sosialpolitikk, sier Vedum til Broom.

NÅ: Trygve Slagsvold Vedum mener det må tas grep nå og at regjeringen ikke kan se an lenger.

Se Broom konfrontere Vedum i klippet øverst i saken.

Slik vil han kutte prisene

– Hva konkret vil dere gjøre for å redusere pumpeprisen?

– Vi vil kutte avgiftene på bensin og diesel. I tillegg ønsker vi å gi skattefradrag til pendlere som kjører mye og langt. Dette er tiltak som vil hjelpe for alle som er avhengig av bensin- og dieselbilen. Vi må huske at det fortsatt er mange som ikke kjører elbil, sier Vedum, som selv kjører dieselbil privat.

– Jeg har fortsatt en Volvo V60 Cross Country med dieselmotor, som jeg er veldig fornøyd med. Datteren min kjører også dieselbil, en Volkswagen Golf.

– Hva frykter du om drivstoffprisene holder seg på dagens nivå, eller øker?

– Konkurser. Vi vet det er mange i transport- og anleggsbransjen som sliter nå. I tillegg ser vi jo at SAS kutter massivt som følge av økte drivstoffpriser, forteller Sp-lederen.

35 KRONER: Denne uken har vi sett drivstoffpriser opp mot 28 kroner literen. Eksperter spår at vi kan se priser opp mot 35 kroner literen.

Frykter svimlende priser

MDG: – Totalt uaktuelt!

I tillegg til Sp, ønsker også Frp å kutte drivstoffavgiftene.

MDG på sin side mener dette er helt feil medisin.

– Det er totalt uaktuelt for MDG å bli med på. Jeg har forståelse for at mange sliter med å betale strømregningen, men å fjerne drivstoffavgiftene er å skyte oss selv i foten, sier Frøya Skjold Sjursæther, MDGs stortingsrepresentant i Energi- og miljøkomiteen.

Hun legger til:

– Å kutte i drivstoffavgiftene nå er fullstendig feil medisin: Det er en enkel løsning på et vanskelig problem, som gjør oss enda mer sårbare på sikt. Hele grunnen til at vi står i denne situasjonen med høye priser og usikkerhet, er verdens oljeavhengighet. Da kan ikke svaret være å gjøre oss enda mer avhengige av det samme problemet.

Hvor høy kan bensinprisen bli? For mange er det fortsatt smart å beholde bensin- og dieselbilen. Få med deg hele regnestykket, og mye mer, i Brooms podcast 0-100 her:

SIER NEI: MDGs Frøya Skjold Sjursæther sier det er uaktuelt å senke drivstoffprisene.

Vedum har kjøpt bensinbil: – Det beste for klimaet

Vil heller kutte kollektiv-prisene

Skjold Sjursæther mener de som tjener mest på å kutte drivstoffavgiftene, er ikke de som sliter mest.

– De fattigste i Norge har i langt mindre grad bil, og er mer avhengige av kollektivtransport, sykkel og gange. Jeg vil gjerne snakke om kutt i matmomsen, billigere kollektivtransport, lavere skatter til dem med minst, og høyere barnetrygd. Men å kutte i drivstoffavgiftene, er både dårlig økonomisk politikk og dårlig klimapolitikk, mener hun.

Krig kan gi elbil-boom

Få med deg hele intervjuet med Vedum, og hva han svarer nå vi konfronterer han med skyhøye priser i 2022, da han selv var finansminister: