Reisenyheter

Forskere fant «glemt kontinent» under Mauritius

Tre milliarder år gamle steinrester beviser at de har funnet deler av superkontinentet Gondwana, mener forskerne bak studien.

Publisert Sist oppdatert

En gruppe forskere fra University of the Witwatersrand i Sør-Afrika sier de har funnet biter av et «glemt kontinent» på bunnen av Det indiske hav, under den velkjente ferieøya Mauritius, melder nyhetsbyrået AFP Relaxnews.

Ifølge en rapport som ble publisert i slutten av januar 2017, i tidsskriftet Nature Communications , er kontinentbiten en rest av superkontinentet Gondwana, som eksisterte for over 200 millioner år siden.

Gondwana besto av bergarter som var opptil 3,6 milliarder år gamle, og delte seg til det som i dag er Afrika, Sør-Amerika, Antarktis, India og Australia.

Idet kontinentet delte seg, la det igjen biter av land etter seg, og en av disse delene tror forskerne ble dekket av lava før den sank under det som i dag er Mauritius.

Den lavadekte biten har blitt kalt Mauritia.

Hva er zirkon?

  • Zirkon er et silikatmineral av zirkonium med kjemisk formel ZrSiO 4.
  • Zirkon inneholder alltid noe uran.
  • Uran er radioaktivt og brytes over tid ned til bly.
  • Alderen kan derfor anslås ved å undersøke forholdet mellom bly og uran.

Kilde: Wikipedia

Professor Lewis Ashwal, som ledet gruppa med forskere, sier det er flere deler av «uoppdaget kontinent» av ulike størrelser spredd rundt i Det indiske hav.

Les også: Nå vurderer Island å begrense antallet turister

Tre milliarder år gamle steiner

Forskerne gjorde funnet ved å analysere mineralet zirkon. Innholdet av radioaktive grunnstoffer gjør at zirkon er et viktig mineral ved aldersbestemmelse av bergarter, ifølge Snl.no.

Det forskerne fant var at flere av steinrestene var hele tre milliarder år gamle – altfor gamle til å komme fra Mauritius, hvor ingen bergart er eldre enn ni millioner år gammel.

– Det faktum at vi har funnet zirkoner som er såpass gamle, beviser at det finnes mye eldre rester under øya som bare kan stamme fra det glemte kontinentet, sier Ashwal ifølge AFP Relaxnews.

Les også: Ny dronevideo viser IS-hovedstaden i ruiner

Mener studien beviser tapt kontinent

Studien bekrefter også funn gjort i 2013, hvor forskere fant spor av mineralet i sand fra strender.

Mens kritikerne påpeker at mineralet kan ha blitt fraktet inn av vinden eller har kommet til øya gjennom menneskelig aktivitet, hevder Ashwal at hans studie gir sikre bevis for eksistensen av et tapt kontinent.

– Funnene av zirkon i stein bekrefter den tidligere studien og tilbakeviser enhver antydning om at vindblåst eller bølgetransportert zirkon kan forklare de tidligere resultatene, sier han ifølge nyhetsbyrået.

Les også: Syv historiske plasser som Europa har glemt