Bil

Flere klager på bruktbil enn på strømselskapet

Men kanskje kan det bli bedring i år?

TILBAKE: Etter et år der strømbransjen tok førsteplassen, er bruktbilbransjen nå tilbake på klagetoppen hos Forbrukerrådet. Illustrasjonsfoto.
Publisert Sist oppdatert

Forbrukerrådet har nå oppsummert sitt 2023. Det har med all tydelighet vært et hektisk år, med nesten 50.000 henvendelser på e-post, telefon og via kontaktskjema på nett.

Med unntak av i fjor, da strømbransjen kom dårligst ut, har bruktbilbransjen historisk sett vært den som skaper flest forespørsler til Forbrukerrådet. Det var den også i fjor. I 2023 fikk Forbrukerrådet 4.594 forespørsler om bruktbil fra norske forbrukere.

Det er nesten dobbelt så mange som andreplassen, som gjelder husleie.

Nye regler

Nå er håpet at nye regler skal føre til færre henvendelser. 1. januar trådte nemlig endringer i forbrukerkjøpsloven i kraft, og en av endringene er at næringsdrivende ikke lenger kan ta generelle forbehold ved salg til forbruker.

— I praksis betyr de nye reglene at bilen fra nyttår ikke kan selges «som den er», eller med tilsvarende forbehold. Hvis bilen har kjente feil, må selger opplyse konkret om disse, og du må uttrykkelig og særskilt akseptere dem, sier Inger Lise Blyverket, direktør i Forbrukerrådet.

Les også: Mer krangling jo eldre bilen er

(Artikkelen fortsetter under bildet).

Anbefaler tilstandsrapport

Når du skal signere kjøpsavtalen er det ekstra viktig å lese nøye gjennom før du signerer. Hvis noe skurrer eller hvis det er noe du er usikker på, bør du spørre selger før du setter navnet ditt på kontrakten.

— Biler som blir solgt privat kan for eksempel selges «som den er» eller med tilsvarende forbehold. Jeg anbefaler å skaffe inn tilstandsrapport før du kjøper en bruktbil som er noen år gammel. For elbiler kan en batterihelsetest være en smart investering før kjøp, seier Blyverket som anbefaler Forbrukerrådets egen kontrakt for salg av bruktbil.

Klagetoppen hos Forbrukerrådet 2023

Bruktbil 4.594 klager

Husleie 2.710 klager

Håndverkertjenester 2.395 klager

Klær, sko, vesker etc 2.375 klager

Innredning og møbler 1.751 klager

Flyselskap 1.748 klager

Strøm og nettleie 1.613 klager

Småelektrisk 1.381 klager

Hvitevarer 999 klager

Nybil 998 klager

(Kilde: Forbrukerrådet)

Artikkelen er først publisert av broom.no.