Motor
Elbilen du har ventet på
Den helt nye Porsche Cayenne Electric har egenskaper du ikke trodde var mulig i en elbil. Turboversjonen er dessuten helt spinnvill.
Denne artikkelen ble først publisert hos Finansavisen.
Etter 1,5 millioner solgte biler på 23 år synes Porsche det er på tide å lansere Cayenne som elbil. Det gjør de med brask og bram, spesielt med Turbo-versjonen.
Dette er Porsches kraftigste bil noensinne med hele 1.154 hestekrefter og vanvittige 1.500 newtonmeter i dreiemoment.
Det betyr at den 2,6 tonn tunge SUV-en matcher 911 Turbo S fra 0 til 100 kilometer i timen på 2,5 sekunder og slår den med et sekund til 200 med sine 7,4 sekunder. Det er sjukt raskt.
– Ingen trenger det
Toppfarten på 260 kilometer i timen bør holde for de fleste og som Porsche uttalte da de lanserte den originale Cayenne Turbo i 2002: «Ingen trenger enn SUV som går i 260 kilometer i timen, men markedet vil ha det».
Innstegsmodellen har for øvrig 442 hestekrefter og 835 Nm i dreiemoment ved bruk av Launch Control, ellers 408 hester. For Turbo-versjonens del er 857 hester alltid tilgjengelig og ytterligere 123 ved bruk av «forbikjøringsknappen». I tillegg til de nevnte 1.154 ved bruk av Launch Control.
Når du skal få hastigheten ned igjen kan du benytte deg av karbonkeramiske bremser, men de får du trolig lite bruk for da bilen har hentet teknologi fra Formel E og kan regenere hele 600 kW. Tenk på det når du vet at panelovnen i stuen benytter to.
Porsche forventer at regenerering vil stå for 97 prosent av bremsingen ved normal kjøring og begrepet e-pedal får en helt ny betydning.
Lang rekkevidde
Fordi dette er en elbil kommer man ikke unna rekkeviddespørsmålet og Cayenne Electric kan ifølge WLTP-målingen kjøre 642 kilometer. Turbo-versjonen går bare 19 kilometer kortere, men akselererer omtrent dobbelt så fort, så det er en grei byttehandel, selv om du må betale et røslig mellomlegg.
Begge versjonene kan lades med inntil 400 kW hvis du finner en kraftig nok ladestasjon og da kan du lade fra 10 til 80 prosent på et kvarter eller 323 kilometer på ti minutter. Ombordladeren på 11 kW kan ta imot strøm fra en ladekabel eller trådløst hvis du har montert en ladeplate i garasjen. Fiffig.
Batteriet på 113 kWh (108 netto) er meget avansert og har blant annet kjøling både over og under for å få de egenskapene Porsche ønsker fra drivlinjen.
Avansert teknologi
Denne har selvfølgelig to motorer og firehjulsdrift med electronic Porsche Traction Management (ePTM) og bilen er fullspekket med mye ny og avansert teknologi.
Den største motoren sitter bak og er oljekjølt slik at den kan være mindre, lettere og kraftigere. Utvekslingen til bakhjulene er direkte og ikke med to gir som i Taycan.
Bakakselen har en differensial med Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus) som fordeler kreftene optimalt, ikke minst gjennom og ut av svingene.
Da får du også bistand fra firehjulsstyringen hvor bakhjulene nå kan svinge fem grader for økt stabilitet i høye hastigheter og bedre manøvrering i lave.
Aktivt understell
Porsche Active Suspension Management (PASM) sørger også for å holde hjulene i bakken og bilen mest mulig stabil, også takket være luftfjæringen.
Der kan du også velge Active Ride-systemet som spiser ujevnheter som ingen andre. Dette systemet kompenserer dessuten for bevegelser i lengderetningen når du akselererer eller bremser og kan lene bilen inn i svingene, alt for økt komfort.
Større og bedre
Mens de fossile og hybride Cayenne-versjonene får en ansiktsløftning er elbilen helt ny. Den er basert på den samme plattformen som Macan og Audi Q6, men er både større og bedre.
Batteriet er nå en del av rammen for økt stivhet og redusert vekt. De seks batterielementene med 192 celler hver seg kan byttes individuelt hvis det mot formodning skulle skje noe galt.
Fasongen er umiskjennelig Cayenne, men grillen er tettet og justerbare kjøleåpninger nederst både foran og bak sørger for riktig temperatur i batteriet og drivlinjen. Hovedlyktene har LED Matrix som standard, men kan oppgraderes til enda mer avanserte HD-lys.
Bak er bilen mer firkantet og renere i sitt uttrykk, med en takspoiler og turboversjonen har to sidespoilere som spretter ut når hastigheten tilsier det for best mulig aerodynamikk.
Alt er nytt
Innvendig vil mange også kjenne seg igjen, selv om praktisk talt alt er nytt, inkludert de rammeløse dørene.
Instrumentpanelet har fått OLED-teknologi, den buete hovedskjermen i midten er også OLED-basert med suveren oppløsning, mulighet for alle typer apper og bruk av kunstig intelligens.
Enkelte funksjoner som temperatur, vifte og volumkontroll er heldigvis analoge og kan enkelt betjenes, også i fart, med hånden hvilende på den såkalte Ferry Pad-en.
Passasjeren kan også få sin egen skjerm for video og komfortfunksjoner, mens sjåføren har et stort head-up display med valgfri informasjon.
Tre eller fem klokker, kart og øvrig kjøreinformasjon kan velges i instrumentpanelet som betjenes fra rattet. Der sitter også bryteren for valg av kjøremodus med forbikjøringsknappen i midten.
Nye seter
Setene er helt nye og har et utall justeringsmuligheter mens baksetene også er elektrisk justebare i ryggen og puten. Glasstaket med solkontroll kan nå åpnes og du kan få varme i armlenene både foran og bak, i tillegg til i rattet og setene selvfølgelig.
Plassen ombord i elbilen er større enn i de fossile versjonene, da lengden øker med 5,5 centimeter til 499 mens akselavstanden er 13 centimeter lengre med sine 303.
Bagasjerommet på 781 liter kompletteres av en frunk på 90 liter, mens hengervekten øker fra tre til 3,5 tonn med Offroad-pakken.
Utallige valg
Materialene og kvaliteten begynner på sedvanlig Porsche-vis med menge valg og grei standard. Du kan oppgradere det meste i flere trinn fra de 13 standardfargene, 12 interiørkombinasjonene, ni felgene fra 20 til 22 tommer, fem interiørpakkene og fem tilbehørspakkene.
Du har også mulighet for å velge såkalt «Paint to sample» og mye annet eksklusivt utstyr fra Manufaktur-avdelingen eller benytte deg av Sonderwunsch, som kan lage en unik bil.
Bilen har en digital nøkkel som kan deles med inntil syv telefoner eller smartklokker. Et eget armbåndsur tilpasset bilen kan du også bestilles.
Millionbil
Dette er noe av ekstrautstyret som kommer i tillegg til prisen som begynner på 1.116.386 kroner for innstegsmodellen og 1.767.130 kroner for Turbo-versjonen.
Har du budsjett til dette er det vanskelig å finne argumenter for ikke å skifte til elbil, selv om du må vente til våren.