El-boom i Norden

I februar var seks av ti nyregistrerte personbiler i Norden elektriske.

IKKE BARE NORGE: Norges forsprang til de andre nordiske landene hva angår elbil-salg, krymper raskt.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

61,8 prosent av alle nyregistrerte personbiler i Norden var elektriske i februar. Mens Danmark og Finland hadde vekst i nybilsalget, lå Norge og Sverige under nivået fra samme måned i fjor, ifølge Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV).

I Norge ble det registrert 7272 nye personbiler i februar, som er en nedgang på 18,7 prosent sammenlignet med samme måned i fjor.

DANSK RUSH: Elbilsalget i Danmark har vokst svært raskt, og nå er mer enn fire av fem nybiler helelektriske.

– Februar ligger fortsatt bak fjoråret, men utviklingen gjennom måneden tyder på at markedet gradvis er i ferd med å hente seg inn igjen, sier Geir Inge Stokke, direktør i OFV i en pressemelding.

Elbiler dominerer nybilsalget i Danmark, og 81,6 prosent av alle nye personbiler registrert i februar var elbiler. I landet har elbilandelen i bilbestanden økt med over 50 prosent det siste året.

– Utviklingen i Danmark er spesielt positiv, der vi nå ser høy elbilandel og vekst både for personbil, varebil og lastebil, sier Geir Inge Stokke.

Sverige er fortsatt det største bilmarkedet i Norden, med 19.077 nyregistrerte personbiler i februar, men volumet er 2,2 prosent lavere enn i samme måned i fjor. Elbilandelen var 40,1 prosent i februar.

I Finland var elbilandelen i februar på et historisk høyt nivå, selv om den falt noe fra januar.