Derfor velger Ap-toppen Tesla

Mener dieselbiler er «utdødd».

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

– Jeg vil absolutt kalle meg bilinteressert, selv om du ikke ser meg på absolutt alle biltreff. Men på større utstillinger som her på Autopia, eller Oslo Motor Show, tar jeg turen. Det er fantastisk mange fine biler å se på.

Det forteller samferdselsminister Jon-Ivar Nygård til Broom.

Vi møter han på Autopia i Stavanger og det er særlig én stand som peker seg ut for Arbeiderparti-toppen.

– Jeg kan ikke la være å nevne disse Ferrariene. Det er jo alles guttedrøm!

Bilene Nygård ser på med store øyne, er ikke noen hvilken som helst samling. Vi snakker om de seks største flaggskipene til Ferrari, kalt «The big six».

DRØMMEN: Nygård forteller til Broom at en rød Ferrrari står høyt, men at det nok blir med drømmen. I front ser du ikoniske F40.

Alle sammen eies av bilentusiast og investor Ole Ertvaag.

Kjører Tesla

Når samferdselsministeren ikke blir kjørt rundt i sorte statsråd-biler, finner du ham bak rattet i en Tesla Model 3.

– Hvorfor valgte du Tesla?

– Tesla har bygget elbiler fra start og har vært langt fremme på denne teknologien. Jeg tenker at dette er smartere enn å kjøpe en fossilbil som er «modifisert» til en elbil, sier Nygård.

– Kunne du kjøpt ny dieselbil?

– Det kunne jeg sikkert gjort hvis det var et reelt behov for det. Men det har jeg ikke.

TESLA-MANN: Landets samferdselsminister kjører Model 3. Illustrasjonsfoto: Broom

Vedum koser seg i gammel bensinbil

Få med deg hele intervjuet med Nygård og hvorfor han mener dieselbiler er «utdødd» på det norske markedet:

Få med deg hva tidligere samferdselsminister, Ketil Solvik-Olsen, kjører. Vi kan røpe at det ikke er elektrisk: