Borte i fem år – nå er det comeback

Denne blir viktig i Norge.

Brooms Bjørn Eirik Loftås har tatt turen til Tyskland og første møte med nye Subaru E-Outback.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

Subaru har vært 50 år på det norske markedet og har solgt over 55.000 biler. Men de siste årene har det vært stille rundt det japanske merket.

Det handler i stor grad om overgangen til elbiler. Her var Subaru svært sent ut. Dermed ble bilene deres mindre og mindre konkurransedyktige i Norge og i flere år var salget helt minimalt.

Så kom endelig elbilen Solterra, som er søstermodell til Toyota bz4x. Den har solgt bruktbart i Norge og runder snart 2000 eksemplarer.

Testkjøring i Berlin

Nå er det klart for en bilmodell Subaru venter seg mye av. E-Outback er stasjonsvognutgaven av Solterra, samtidig som den er både større og romsligere, nærmere bestemt 4,84 meter lang.

Vi i Broom er blant de første som får prøvekjøre nyheten. Det skjer i Berlin, der det er sol og vårlige forhold i dag.

Vår fagredaktør Bjørn Eirik Loftås har tatt turen, på det som blir en effektiv torsdag på jobb.

TVILLING: Subaru E-Outback er utviklet i samarbeid med Toypta og er tvillingmodellen til deres bz4x Touring

Les også: Bilen han hadde glemt at han eide

– En helt annen bil

– Ja, her er det tett program. Jeg var oppe 05 i morges og er hjemme igjen 22 i kveld. Outback er en bil med lang historie. Modellen ble lansert allerede på midten av 90-tallet. De siste årene har den av naturlige årsaker vært borte fra det norske markedet, men nå satser importøren friskt og har store forventninger til salget, forteller Bjørn Eirik.

De siste eksemplarene av Outback med bensinmotor kom til Norge i 2020, året etter ble de siste av disse bilene solgt. Det har altså vært fem års pause for modellen nå.

– Nye Outback er en helt annen bil. Den deler det aller meste med Toyota bz4x Touring, men med Subaru-tilpasninger, som for eksempel permanent firehjulsdrift og egne sikkerhetssystemer. Her er det også bare 4x4 som gjelder. E-Outback kommer ikke med tohjulsdrift, forteller Bjørn Eirik.

INTERIØR: Slik ser det ut innvendig i E-Outback. Kupéen er lys og romslig, i tillegg er det stort bagasjerom.

Les også: Nå er det nesten ingen igjen av denne i Norge

Stort bagasjerom

Ytelsene er også noe ganske annet enn det vi har vært vant til på stasjonsvogner fra Subaru tidligere:

– Her er det 380 hestekrefter og 0-100 km/t går unna på 4,4 sekunder. Det er det ikke mange stasjonsvogner på markedet som kan måle seg mot. Kombinert med permanent firehjulsdrift og høy bakkeklaring på 21,4 cm, skal det ikke stå på fremkommeligheten. Det er også god plass om bord, med romslig bagasjerom på 633 liter. Det er litt mindre enn på Bz4x Touring, men fortsatt blant de beste i denne klassen. Bilen kan også dra henger på 1500 kilo, sier Bjørn Eirik.

Les også: Saab? Ja, men det er egentlig en Subaru

En ting imponerer ikke

– Hva med rekkevidde og lading?

– Rekkevidden er på inntil 523 kilometer, fra et batteri på 74,7 kWt. Hva lading angår, er makseffekten 150 kW. Det imponerer ingen i 2026. Den kan til gjengjeld lades raskt hjemme, hvis du har 400v-anlegg med effekt på 22 kW. Det sjelden så kraftige ombord-ladere kommer som standard.

– Prisene starter på 584.900 kroner, og inkluderer temmelig mye utstyr. De første bilene skal være i Norge i mai. Jeg kommer tilbake med kjøreinntrykkene i en egen sak når sperrefristen er over. Det er på lørdag, så altså ikke veldig langt unna, avslutter Bjørn Eirik.

Les også: Perfekt for Norge, det er bare ett problem

Vi gjør oppmerksom på at det første møtet med Subaru E-Outback er gjort på et event der reise er betalt av produsenten. Klikk her for å lese mer om Brooms redaksjonelle retningslinjer.