40.000 kan få sluttpakke

BMW går drastisk til verks.

KUTT: BMW skal slanke arbeidsstokken kraftig, målet skal være at 8000 ansatte er ute i løpet av høsten. For å få til det tilbyr selskapet sluttpakker til nesten halvparten av alle ansatte i Tyskland.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

Det er tøffe tider for europeiske bilprodusenter. Nylig ble det kjent at Volkswagen-konsernet planlegger å kvitte seg med hele 100.000 ansatte. I tillegg kommer omfattende kuttrunder.

Kutte må også BMW gjøre. Ifølge nyhetsbyået AFP skal ikke mindre enn 40.000 BMW-ansatte i Tyskland få tilbud om sluttpakker. Ifølge en kilde i selskapet skal målsetningen være at minst 8000 av dagens ansatte slutter frivillig innen oktober.

Ikke bærekraftig

Totalt sett har BMW rundt 85.000 ansatte i Tyskland. Sluttpakke-tilbudet går altså ut til nesten halvparten av den totale arbeidsstokken.

I første omgang skal ikke arbeiderne ved BMWs fabrikker være direkte berørt. I stedet skal selskapet redusere antall ansatte ved en rekke andre avdelinger.

Sannsynligvis handler dette blant annet om utvikling av nye bilmodeller. Overgangen til elbiler har gjort dette ekstra krevende de siste årene, ved at man utvikler flere drivlinjer samtidig. Det krever mange ekstra ressurser. På lang sikt er ikke det bærekraftig.

SUKSESS: Den nye elbilen iX3 kom til Norge tidligere i år og har solgt i betydelige antall. Her er den i aksjon på årets store rekkeviddetest i regi av NAF og Motor.

Volvo kuttet også: 3000 mistet jobben

Trumps tollsatser

I likhet med flere andre bilprodusenter er BMW nå rammet av mange problemer på én gang. Dyrtid i Tyskland og andre viktige markeder i Europa merkes godt på salget. I tillegg har det bremset kraftig opp i Kina, der mange kunder nå i stedet velger lokale merker.

I tillegg er BMW rammet av Donald Trumps mange toll-krumspring. USA er et svært viktig marked for dem. Økte tollsatser og andre handelshindringer går ut over marginene. Dette skaper også stor usikkerhet, rundt hvordan man best skal tilpasse seg lover og regler som stadig er i endring.

Måtte selge privatfly, stenge fabrikker – og si opp 14.000 ansatte