Strikkeoppskrift på Nisselue i farta

Strikkeoppskrift: Hvordan strikke nisselue til barn og voksen

Her er en enkel og kjappstrikket nisselue i størrelsene barn og voksen. Nisselua kan du strikke på en kveld på tjukke pinner.

Barn med nisselue ligger avslappet over et gelender i tre. Lua er strikket i rødt og hvitt og har en stor, myk dusk i enden.
Strikket nisselue til barn og voksne. Perfekt til juleverksted og førjulskvelder.
Publisert Sist oppdatert

Når julearrangementene nærmer seg, og det plutselig trengs en nisselue til neste dag, kan det være fristende å kjøpe en ferdig. Men det trenger du ikke. Med oppskriften fra årets julehefte fra Kreative Ideer kan du strikke en lang og lun nisselue på én kveld.

Hvilket garn til nisselue?

Barn med nisselue i profil. Lua er lang og glattstrikket i rødt, med bred hvit kant og stor dusk. Strikket i tykt ullgarn på store pinner.
Strikk lang nisselue med dusk. Velg farger etter stil og anledning.

Dette er en klassisk, lang nisselue, tilgjengelig i to størrelser: barn og voksen. Den strikkes i dobbel tråd Drops Snow på pinne 15 mm, som gir rask fremgang. Til voksen brukes ca. 200 g rødt og 50 g hvitt garn. Til barn går det med omtrent 150 g rødt og 50 g hvitt.

Velger du rødt garn alene, får du et tradisjonelt, norsk uttrykk. Med hvit kant og dusk nærmer det seg den internasjonale julenissen i stil. Og for deg som lurer på hvordan lage dusk til nisselue, finnes det både forklaring og mal i heftet.

Hvordan strikke spissen på lang nisselue med iCord?

Etter hvert som du strikker, felles det gradvis masker for å forme lua til den lange og smale fasongen. Oppskriften inneholder en detaljert felletabell som viser deg nøyaktig hvordan du går frem, uansett hvilken størrelse du strikker. På slutten kan du bruke en iCord-avslutning. Dette er enkel teknikk som gir en pen avslutning, og som sørger for at lua får en lang, smal spiss. I videoen som du finner i juleheftet viser vi deg hvordan du strikker iCord som avslutning på lua.

ANBEFALT GARN

Drops Design Snow 50m

Produktet er ikke tilgjengelig akkurat nå

Her finner du strikkeoppskriften på «Nisselue i farta»

Oppskriften er en del av Kreative Ideers digitale julehefte. Her finner du en samling prosjekter som gir rom for kreative småpauser i en ellers travel førjulstid.

Her finner du ideer som passer både erfarne og nybegynnere - fra en ny julegenser og papirpynt, til små håndarbeidsprosjekter du kan gjøre sammen med barna.

ÅRETS JULEHEFTE

Kreative Juleideer med Aurora og Miriam

I juleheftet finner du blant annet oppskriften på Nisselue i farta
Bestill og last ned

Juleheftet bygger videre på fjorårets utgave, som fikk mange gode tilbakemeldinger. I årets versjon er det lagt til enda flere forslag til hva du kan lage hjemme, med enkle midler og god veiledning.