Så fort forsvinner bensin- og dieselbilene

Samtidig går utslippene kraftig ned.

TAR OVER: Allerede om tre år vil elbilene være i flertall på norske veier. Det viser en ny prognose utarbeidet av Norges Bilbransjeforbund.
Publisert Sist oppdatert

Saken oppsummert

  • Elbiler dominerer nå fullstendig nybilsalget i Norge.
  • Høyt salg av elektriske biler i mange år gjør at det nå er én million elbiler på norske veier.
  • Norges Bilbransjeforbund tror elbiler kommer i flertall allerede i 2029.
  • I 2040 vil bare ti prosent av bilparken ha bensin- eller dieselmotor.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

Norge er helt i en særstilling på elbiler. De elektriske bilene har tatt fullstendig over nybilsalget her til lands.

Det merkes også godt på den totale bilbestanden. Nå er det én million elbiler på norske veier. Hver tredje personbil er elektrisk. Og den andelen vil øke kraftig de kommende årene.

FORSVINNER: Bensin- og dieselbilene er i klart flertall blant bilene som vrakes. Samtidig kommer det nesten bare elbiler inn på markedet.

For samtidig som det nesten bare selges elbiler, forsvinner mange biler med bensin- og dieselmotor ut, fordi de vrakes.

Elbilene går forbi i 2029

STORE ENDRINGER: Stig Morten Nilsen er administrerende direktør i NBF.

Norges Bilbransjeforbund (NBF) har nå laget en prognose for hvordan bilparken vil se ut fram mot 2040. Og her er det store endringer på gang.

Ebilene ligger an til å passere bensin- og dieselbiler i antall i 2029, altså om bare tre år. Allerede i 2035 vil bilparken bestå av 76 prosent elbiler

– Vår prognose for 2040 viser at vi da vil ha en gjenværende fossil bilpark på om lag 10 prosent. Denne vil ha høy snittalder, og bestå av mange ladbare hybrider med lave utslipp. Dessuten entusiastbiler. Samlet gir det få kjørte kilometer med fossilt drivstoff, sier Stig Morten Nilsen som er administrerende direktør i NBF.

BLIR ELDRE: Lavt nybilsalg i mange år gjør også at det kommer svært få nyere biler med dieselmotor up på bruktmarkedet. Bilene blir stadig eldre og får høyere kilometerstand.

Et sted i Norge er elbilene allerede i flertall

Flere usikkerhetsmomenter

Går det som de tror, vil vi i 2040 ha nesten 2,9 millioner elbiler på norske veier. Bare 352.000 biler vil ha bensin- eller dieselmotor.

Nilsen understreker at dette forutsetter den varslede innfasingen av full moms på elbiler fra 2027 og ellers stø kurs for avgifter på elbil.

– Både den norske bilparken og den norske befolkningssammensetningen er i kraftig endring. Vil aldrende befolkning, økt urbanisering og færre barnefamilier bety noe for bilparkutviklingen? Det er selvfølgelig mulig, og er et av flere usikkerhetsmomenter som kan slå inn, sier Nilsen.

KUTT: Overgangen til elbiler betyr også store kutt i utslippene fra bilparken.

– Nei: Bensin- og dieselbiler blir ikke forbudt

95 prosent kutt i utslipp

Overgangen til elbiler betyr også veldig mye for utslippene fra bilparken. I 1990 slapp den norske personbilparken ut 4,7 mill. tonn CO2. NBFs framskrivning viser at vi vil ha oppnådd om lag 95 prosent kutt allerede i 2040. Ambisjonen for landet er 95 prosent kutt i 2050.

– Nå ligger vi på om lag 3 millioner tonn. Slik er bilbransjen en av ytterst få bransjer i Norge som bidrar til store, tidlige kutt. NBFs mål for 2040 om en veitrafikk som i all hovedsak er utslippsfri, er oppnåelig, mener Nilsen.

Derfor får de som kjøper elbil også billigere dekk

Har du også lagt merke til dette? Les mer i artikkelen under: