Nå er de forbikjørt

Tesla passert med solid margin.

KJØLIG: Europeernes forhold til Tesla har kjølnet det siste året. Det er registreringstallene en tydelig indikasjon på.
Publisert Sist oppdatert

Saken oppsummert

  • Tesla har mistet sin posisjon som det mest populære elbilmerket i Europa.
  • Salget av Tesla i Europa falt med 27 prosent i 2025, til tross for nye modeller og kampanjer.
  • Volkswagen overtok ledelsen med en salgsøkning på 56 prosent, mens BMW og Skoda også økte betydelig.
  • I Norge forblir Tesla det største elbilmerket, med ny salgsrekord.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI

Denne artikkelen ble først publisert av Broom.no

Vi skal ikke mer enn ett år tilbake, før Tesla hadde et solid grep om europeiske bilkjøpere, og var desidert største elbilmerke. Ingen ting tydet på at det ville bli en snarlig endring på situasjonen.

Men siden har det skjedd mye, ikke minst på det politiske plan. Forholdet mellom Europa og USA er på et historisk kjølig nivå, noe som kan ha bidratt til at Tesla er eneste elbilmerke på topplisten med nedgang i salget i 2025. Nedgangen var dessuten betydelig.

Totalt ble det registrert 238.765 nye Teslaer i Europa i 2024, ned 27 prosent fra 2024, viser ferske analyser fra Dataforce.

Det skjedde til tross for introduksjonen av både nye Model Y og heftige pris- og rentekampanjer.

Kunstig høy elbil-andel

BESTSELGER: Volkswagens mest populære elbil i 2025 var ID.4. Totalt ble det registrert rundt 80.000 av dem, 24 prosent mer enn i 2024.

Forbigått av Volkswagen

Model Y var riktignok fortsatt Europas mest solgte elektriske modell, men opplevde en nedgang på 27 prosent.

Samtidig hadde Volkswagen en kraftig boost i salget, og passerte Tesla med god margin. 274.417 elektriske Volkswagen ble registrert i fjor, en oppgang på hele 56 prosent fra 2024.

BMW havnet på tredjeplass, med 193.186 elbiler, opp 15 prosent. Deretter kom Skoda med 172.100, en økning på hele 117 prosent. På femteplass endte Audi med 153.848, opp 51 prosent fra året før.

Denne knuste Tesla i nabolandet

Annerledeslandet Norge

Tallene står for øvrig i sterk kontrast til situasjonen i det norske markedet. Her var Tesla nok en gang desidert størst, og satte samtidig ny salgsrekord.

Tesla har lengre historikk i Norge enn i de fleste andre europeiske land, noe som kan være en del av forklaringen.

Totalt økte salget av elektriske biler i Europa (EU, USA og EFTA) med 30 prosent, til 2.582.595 biler i 2025.

Elbilsalget globalt: – Ikke riktig bilde

Få også med deg dette: