
Nekter vaksine - redd for bivirkningene
Over halvparten av britene som er tilbudt vaksine mot svineinfluensa, takker nei fordi de er redd for bivirkningene eller mener virus ikke er noen trussel.
Mange leger som er spurt av tidsskriftet Pulse sier at det er stor motstand mot vaksinen, og at gjennomsnittlig bare 46 prosent av dem som har fått tilbudet, tar vaksinen.
Legene sier at det er særlig vanskelig å overtale gravide kvinner. En lege sier at bare en av fem gravide kvinner han har tilbudt vaksinen til, har akseptert å la seg vaksinere.
Skepsisen har vokst, ikke bare i Storbritannia, men også i andre europeiske land, mot helsemyndighetene fordi antall mennesker som er blitt syke, er lavere enn fryktet. (©NTB)

Pengesedler varmer fattige ungarere
Høytlesning gir skoleflinke barn
Lesernes kommentarer
Jan erik Gjertsen
18. november 2009 - 9:55
Vaksine eller ikke?
Det som gjør meg litt mistenksom, er at firmaet som har utviklet vaksinen ikke tar noe ansvar for bivirkningene.
De er med andre ord sikker på at det kan komme mange alvorlige bivirkninger.
Paul Oskar Rosenquist
18. november 2009 - 9:58
Ikke nok med ansvarsfrihet.
Alf Henriksen
18. november 2009 - 10:49
Vaksine eller ikke?
Jeg tror nok du har misforstått noe her. Firmaet som utviklet vaksinen ble presset av myndighetene (som fryktet en rask spredning av en alvorlig influensaepidemi) til å sende den ut innen alle tester for bivirkninger var utført. Dette kunne de gå med på med forbehold om ukjente bivirkninger. Det er ingen stor risiko forbundet med dette, denne vaksinen bygger på mange års erfaring med influensavaksiner) og andre) som er fremstilt på lignende måte.
Dersom de virkelig var sikre på at det ville komme alvorlige bivirkninger som du hevder, ville de nok aldri gjort dette. Hvorfor skulle de risikere hele sin fremtid på dette?
Det er ubegripelig at så mange mennesker ser spøkelser på høylys dag, og er med på å spre frykt og usikkerhet.
Andreas Kjelsaas
18. november 2009 - 12:05
mydighetene presset legemiddelindustrien?
Jeg tror heller disse selskapene var interessert i aa faa solgt vaksinene raskt foer det ble klart at det var ikke mye til pandemi allikevel. Og som vi har sett utallige ganger foer med store selskaper, naar det er profitt involvert saa er repsekten for menneskers liv og helse liten.
Robin Kristiansen
18. november 2009 - 13:06
Vi får se.
Men..............denne epidemien er ikke ferdig enda.
Vi kan sammenligne denne sykdommen med spanskesyken som tok livet at mange millioner mennesker rundt 1920-tallet. Den kom i fire bølger på noen få år. Den første bølgen var forholdsvis mild. Men viruset hadde mutert seg i de neste bølgene og tok livet av mellom 20 til 25 millioner mennesker.
Er det bare en liten liten sjanse for at det samme kan skje igjen så er vi forpliktet til å gjøre alt vi kan til å begrense denne sjansen. Noe annet hadde vært rimelig uansvarlig.
Verdens bekymring er ikke over hva som skjer nå men hva som eventuelt kan komme til å skje.
Vi kan godt teste vaksinen et par år til for å være helt sikker.
Tar du på deg ansvaret hvis dette går feil.
Andreas Kjelsaas
18. november 2009 - 14:57
Helse eller profitt?
Du har tydeligvis ikke hoert om svineinfluensautbruddet i USA paa 70-tallet hvor 1 doede av viruset og 25 av vaksinen. Eller vaksinene som viste seg aa inneholde AIDS-virus, saa produsentene dumpet det paa land hvor dette ikke var gjort kjent.
Hva tror du legemiddelindustrien bryr seg mest om: helsa di eller profitt? Det er dessuten mange med aksjer i disse selskapene som sitter i beslutningsposisjoner rundt om i verden.
Ann Tove Buklev
18. november 2009 - 14:21
Vaksiner et spill om penger.
Selv skal jeg ikke ha denne "revegiften" i kroppen!
Trond Pedersen
18. november 2009 - 10:12
Vaksine skepsis
Leste senest her om dagen at topp folkene innen for WHO er lønna av Legemidel firma! Det burte skremme de fleste! Sjønner ikke at det er mulig i dag, at fol går som sæver inn i noe, uten å sjekke noe som helst. Her til lands, bure vi vorlange, at siden vi faktisk er med om å betale lønnen, til alle disse folka. Burte vi ha en garangti for erstatning! Leste også at reerings toppene i tysk land får en annen type vaksine? Da tror jeg faktis at dette gjelder flere steder, å hvor for det? Hvet de noe, som vi ikke hvet?
Jeg bare spør?
18. november 2009 - 11:05
Visst er de korrupte
FDA (amerikas mattilsyn) måtte trekke tilbake en tillatelse på et stoff for større muskelvekst på kveg, slik at det ble mer kjøtt pr dyr, men dette stoffet var meget kreftfrembringende, og ble trukket tilbake pga store protester i befolkningen. Dagen etter godkjente det samme FDA, dette stoffet til bruk i angrepillen for kvinner, men for å få i seg samme dosen av stoffet gjennom mat måtte man spise 63 tonn med kjøtt, framfor dosen i en pille. Men stoffet var meget lønnsomt å produsere.
Alf Henriksen
18. november 2009 - 11:12
visst er de korrupte!
Kartellet som du har avslørt er egentlig ikke herfra, de er aliens i forkledning som er kommet for å ta rotta på menneskene. Tilslutt vil vi alle dør av kreft og forgiftninger..................
18. november 2009 - 11:35
Bare vær spydig du
Alf Henriksen
18. november 2009 - 13:04
Spydig?
Den mørke middelalder er dessverre på full fart tilbake, sykdomsbehandling behøver ikke lenger være basert på anerkjent vitenskap, ren overtro er like bra, om ikke bedre!
18. november 2009 - 13:27
Har du lest boka?
Les boka hvis du gidder å lese 4-500 sider
18. november 2009 - 13:55
et lite tillegg
Alf Henriksen
18. november 2009 - 14:16
Kreftkur
18. november 2009 - 14:36
Ja, kreftkur
Og du vet vel også at stråling dreper de friske cellene i en svulst først, og at når svulsten er redusert med 90%, er kreften i kroppen økt med 90%, fordi at det er nesten bare kreftceller igjen i svulsten som ikke har de friske cellene til å kapsle seg inn. Det vil si at de har fri tilgang til hele kroppen.
Du skal også vite at det ofte er forfattere som skriver faglitteratur på grunnlag av det forskere kommer frem til.
Magne Skanka
18. november 2009 - 16:23
hei tor arne
18. november 2009 - 18:41
Skal prøve
Trofoblastene er negativt ladet, det samme er de hvite blodlegemene som skal drepe trofoblasterne.
Bukspyttkjertelen lager ca 10 – 12 forskjellige enzymer, noen av disse går til fordøying av tung mat som kjøtt etc, noen blir brukt til å lage insulin, og to av dem går til kreftbekjempelse.
Disse to enzymene går fra bukspyttkjertelen og ut i tarmen, videre ut tarmveggen og inn i blodbanen. Når enzymene treffer en trofoblaster, skreller de proteinmembranen som er negativt ladet av denne. Og da er det fritt frem for de hvite blodlegemene og drepe trofoblasteren. De friske cellene i svulsten blir værende igjen, og er det som kalles en godartet svulst, det vil si et symbol på kroppens seier.
Når vir spiser kost med mye karbohydrater, og tungfordøyd mat, blir det mindre produksjon av de enzymene som hindrer kreft.
Spis mye grønnsaker og frø
Magne Skanka
19. november 2009 - 13:27
takk:)
Bjørnar Steine
18. november 2009 - 11:25
betenkelig.
Kanskje ikke noe komplott eller forening i den forstand men at noen sitter å tjener penger på hysteriet er ingen tvil om.
Er det ikke et marked så sørg for å lage det.
Robin Kristiansen
18. november 2009 - 13:12
Javel.
Betenkelig. Det stemmer.
Men det som er betenkelig er at du tror dette.
Bjørnar Steine
20. november 2009 - 8:08
Nå må noen lese.
Berit Rasmussen
18. november 2009 - 12:03
riktig bjørnar
Tormod Ringvold
18. november 2009 - 12:19
Frykten er deres våpen.
Jeg leste at massevaksinering i de store byene først vil komme i gang i januar 2010. Så vil det ta inntil 8 måneder før man er ferdig med første omgang. Og så er det nødvendig med en vaksinasjonsrunde nummer to.
Det vil si at vi kan se frem til år med skremselspropaganda fra helsemyndighetene, VG, Dagbladet og ABC. Frykten må ikke slippe taket i befolkningen!
Robin Kristiansen
18. november 2009 - 13:17
Frykt?
Jeg har ikke blitt redd.
Skal de slutte å skrive om trafikkulykker?
Snart blir jo folk redde for å kjøre bil.
Benny Einarsen
18. november 2009 - 16:10
og det er rart? Når WHO,
Vigil Ant
18. november 2009 - 21:48
dra til legen og bli sjuk..
Hvordan kan man stole blindt på politikere ? eller legestanden? eller noen for den saks skyld ? gjør litt research selv og bruk huet, så sluker man ikke alle agn som flyr forbi ...