Sarah Palin blander Nord- og Sør-Korea. Her signerer hun den nyeste boken sin «America by heart». Foto: Scanpix

Palin: - Vi støtter Nord-Korea

Sarah Palin klarer ikke holde tunga rett i munnen under amerikansk radioprogram.

Da hun gjestet det populære radioprogrammet Glenn Beck's Show glapp det ut fra den tidligere visepresident-kandidaten at USA skulle stå sammen med sine nordkoreanske allierte.

I programmet spør programleder Glenn Beck om hvordan hun ville taklet spenningene på den koreanske halvøya dersom hun ble president. Palin har selv annonsert at hun vil stille til valg som republikansk presidentkanditat i forkant av presidentvalget i 2012.

- Eh, Nord-Korea, dette stammer fra et større problem, når vi alle sitter og lurer på, ”Å nei, hva skal vi gjøre”, og vi har ikke mye tillit til at Det Hvite hus skal lansere en sterk nok  politikk som vil straffe det Nord-Korea vil gjøre. Så det er snakk om et større bilde som definitivt skremmer meg i forhold til vår nasjonale sikkerhet. Men selvfølgelig står vi sammen med våre nordkoreanske allierte. Vi er forpliktet til traktaten, sa Palin.

Programlederen avbryter henne og sier «sørkoreanske», og Palin fortsetter:

- Ja, vi er også bundet til å stå sammen med våre sørkoreanske allierte, ja.

Palin har tidligere fått kritikk for sin manglende kunnskap.

Anonyme kilder som skal ha vært del av staben til presidentkandidat John McCain sier til forfatter av boken «Game Chance» at Sarah Palins allmennviten var begrenset.

Boken «Game Chance» skildrer presidentvalget 2008. I boken står det:

- Hun visste ingenting. Vi var nødt til å gjennomgå første og annen verdenskrig med henne og den kalde krigen. Hun visste ikke at det var forskjell på Nord- og Sør-Korea, sier kilden ifølge Berlingske Tidene.

Den tidligere guvernøren i Alaska var gjest i programmet i forbindelse med utgivelsen av hennes nye bok «America by heart - Reflections on family, faith and flag».

Hun har sikret seg mye medieoppmerksomhet i det siste med lanseringen av en egen reality-serie fra hjemstaten. I tillegg ble nylig Sarah Palins datter Bristol blant de tre gjenværende i den amerikanske versjonen av «Skal vi danse».

Lesernes kommentarer

Skreddersydd for Norge

Få Palin til Norge?
Hun ville passe godt inn blant norske stortingsrepresentanter, jfr siste tids mediesaker som gavemottak (personlig og til partier), overvåking, pensjonsordning for stortingsrepresentanter m.m. hvor våre folkevalgte fremstår som relativt kunnskapsløse om det meste.
Den eneste forskjellen jeg har observert er at Sarah Palin er pen og blid.

Ja, helt enig!!! :-)))))

Ja, helt enig!!!
:-)))))

Valget 2012

Kanskje det tross allt er noe i spådommene angående 2012? Sånn ca 22. desember vil det ha gått opp for verden hvilken katastrofe som har skjedd, dersom hun skulle få presidentvervet.

HUFF JA, men i USA kan alt bli mulig .

Ja, det ville vært en katastrofe for USA om denne dama skulle ende opp som president. Vi får håpe at hun blir gjennomskuet av den 'oppegående' delen av befolkningen.

Roger.

HUFF JA, men i USA kan alt bli mulig .

Vi får håpe at "den oppegående delen av befolkningen" er stor nok til å stoppe henne. Antagelig ville hun ha fått USA til å støtte sine japanske allierte under 2. verdenskrig ....!

Gjennomskuelig

Du mener den oppegående delen av befolkningen som går rett på limpinnen hver gang mediene blåser opp en enkel forsnakkelse som om det er bevis for at en person er dum?

Gjennomskuelig?

Nei, uinformert. For det er det hun er, lik det eller ikke. Og hvis du ikke passer deg tror vi du også er det... Sarah Palin har forlengst avslørt seg som en typisk navlebeskuende republikkaner. Det hjelper ikke om du prøver å tilsløre dette. Kom gjerne med "alle" forsnakkelsene til Obama, vi venter i spenning.

Hate on, hater

Få det ut. Du hater henne - we get it. Jeg syns Palins verdikonservative syn er forkastelige, jeg ønsker ikke at hun skal bli president, men likevel klarer jeg å forholde meg til henne med respekt.

Nordmenn har blitt solgt inn på Palin som om hun er en ondskapsfull tegneseriefigur man kan tillate seg å hate uten videre omtanke. Effekten av propaganda skal man ikke kimse av.

Ta deg tiden til å faktisk lese det Palin har sagt om forskjellige ting, fremfor disse fordummende karakterangrepene i pressen som har bare til formål å undergrave henne som politiker. Da vil du se at du lever i en karikaturfremstilling.

re: gjennom..

Sarah Palin stilte som visepresidentkandidat med politisk bakgrunn som borgermester i sin hjemby og senere guvernør i delstaten Alaska.
Barack Hussein Obama stilte som presidentkandidat med politisk bakgrunn som senator i delstaten Illinois, og senere som senator i 3 år i senatet i Washington.
Dessuten er Obama Harvard- utdannet, og høyere på den sosiale rangstigen er det ikke mulig å komme i det amerikanske samfunnet.
Obama/Biden hadde 1,3 milliarder kroner til disposisjon under valgkampen; McCain/Palin 400 millioner. Gjett hvem som ikke bare vant valget, men som også fikk mest skryt og mest oppmerksomhet world wide?
Den enkle med nærkontakt til folk flest, eller den høyvelbårne med riktig bakgrunn og storkapitalen bak seg?
Og gjett hvem som kommer til å sitte i det hvite hus ved neste valg i 2012; gullgutten eller den vanlige jenta? Den første er allerede dømt nord og ned etter 2 år i presidentstolen; den andre er det ingen som vet hva hun vil gjøre om 2 år. Men hvis hun blir republikanernes kandidat, kan hun bli USAs første kvinnelige president.
Så alle dere som forlengst har tatt parti for gullguttene i amerikansk politikk, dere må glede dere over forsnakkelser så lenge dere kan. Men det betyr ingenting for den vanlige amerikaner som skal velge sin president i 2012. Selv om det finnes kunnskapsløse fanatikere som tror at amerikanske presidentvalg blir avgjort i Europa. Og som ser på eliten i amerikansk samfunnsliv som toppen av næringskjeden. Warren Buffet er ingen smågutt; verdens rikeste mann og Obamas beste finansstøtte.
Men det er det ingen som snakker høyt om.
Men Nord/Sør? Da er hundreogett ute.
Slik det ser ut idag, kommer de røde til å feie de blå av banen i 2012.

re: gjennom..

Der er Noen som lever i en kollektiv vrangforestilling, med et vrengebilde av verden. Media har alltid feil, det som er "politisk korrekt" er alltid feil, norske politikere ved makten er mer udugelige og skjønner mindre enn mannen i gata, global oppvarming er garantert ikke menneskeskapt, Obama er islamist, Obama er for de rike og republikkanerne for de fattige, konspirasjonsteorier er ofte sanne, etc. Jeg vet ikke hvem disse Noen er. Men jeg føler jeg har møtt noen av dem i disse spaltene.

Typiske media i Norge

Det er vel ingen hemmelighet at media ikke liker det rep. parti Det såg vi spesielt under Bush samme som dei ikke liker høgresida i norsk politikk. Det blir nok videreformidlet spesielt dersom Palin sier noe feil, mens Obama sine feilsnakking blir dysset ned. Han var vel ikke så heldig med å avlegge ed??

Ikke dum...

George: Det er ikke akkurat første gang denne damen har gjort generelt store blundere under intervjuer (for meg bekjent). Ikke att hun Palin er dum (Det tror jeg ikke), det er dine uttalelser som du får stå for selv. Men, det er klart att hun ikke direkte er god til å snakke for seg i en del sammenhenger, og dermed er det vel ikke så veldig merkelig att man setter spørsmålsteg ved henne som presidentkandidat også?

Ja jøss, forsnakkelser er utilgivelig

Er du seriøs nå? Palin forsnakker seg og sier nord isteden for sør, etter å ha pratet mye hvor hun demonstrerer at hun vet hva hun prater om, og så må man stille spørsmålstegn ved om hun kan være president?

I så fall må vi avsette Obama med en gang. Under valgkampen i 2008 sa han at han hadde besøkt 57 delstater, og skulle besøke to til før valget var over. Hadde det vært Bush som hadde sagt noe slikt, hadde pressen skrevet tabloide oppslag om at Bush skulle invadere og anneksere 7 nye stater...

Og la oss nå ikke begynne å prate om visepresident Joe "A three-letter words: J-O-B-S" Biden...

Fordummende propaganda

Denne artikkelen illustrerer utrolig godt akkurat hvor partiske norske journalister er mot republikanerne. Bare smak på påstanden som fremsettes av journalisten:

"At republikanske politikere ikke alltid klarer å snakke tydelig for seg er ikke helt ukjent."

Påstanden er egentlig helt riktig: norske journalister gjør det sjelden eller aldri kjent når demokratiske politikere ikke klarer å snakke tydelig for seg, mens de gjør det nesten hver gang en Bush eller en Palin gjør det.

Det finnes lange lister av dumme ting Obama og visepresident Biden har lirt av seg de siste årene, men du, norske leser, får aldri presentert disse forsnakkelsene fordi norske journalister vil ikke dekke det.

Kun republikanske politikere er dumme idioter som forsnakker seg, sånn skal det være, uansett om det stemmer, og uansett om det er diskriminerende partisk propaganda.

Vi tas med inn i en fantasifull verden der det ikke er helt vanlig og menneskelig å forsnakke seg, en verden der George W. Bush og Sarah Palin har IQ på nivå med en middels intelligent måke nettopp fordi de forsnakker seg.

Hvem trenger

propaganda for å danne et slikt bilde?
Jeg skal ikke bedømme de nevntes IQ, men spesielt kunnskapsrike er de definitivt ikke.

Man bør under alle omstendigheter kunne forvente av en statsleder at vedkommende er minst gjennomsnittlig samfunnsorientert. I denne "fantasiverdenen" av politikk og statsanliggender SKAL det ikke være "helt vanlig" å forsnakke seg.

Han der Osama

Javel? Ted Kennedy kalte Obama for Osama en gang. Ble ingen ramaskrik om hvor inkompetent han var da. Hvorfor er det bare det når det angår republikanere? Hvorfor kan Obama og Biden lire av seg idiotiske ting uten at noen bryr seg i like stor grad?

Kan det være fordi - sjokk - man bare hauser opp bagateller for å undergrave folk med politiske motiver? Nei, det kunne jo aldri skjedd. Pressen er alt for ærlig og upartisk til det.

Den dag en statsleder aldri - aldri - forsnakker seg er en dag der Skynet har tatt over verden og vi styres av roboter.

Ja, en gang...

som du er inne på, det er menneskelig å forsnakke seg. Men det er ikke politisk akseptabelt å "forsnakke" seg som vane, altså "til vanlig".

Forsnakkelse?

"..en verden der George W. Bush og Sarah Palin har IQ på nivå med en middels intelligent måke nettopp fordi de forsnakker seg."

Jamen, det stemmer jo!

FrPs favoritt...

På høy tid at man ber FrP utrede hva det er som gjør dem våte av beundrings overfor republikanske politikere. FrP er åpenbart stolte av å være liberalister, noe republikanerne bruker som et skjellsord mot demokratene. Dessuten bør FrP svare for republikanernes manglende vilje til å utbedre veier, infrastruktur og skoler, noe som visstnok er FrPs hjertesaker. Etter hvert kan vi gå inn på emner som abortmotstand, ekteskap mellom homoseksuelle og kanskje hvorfor FrP vil sørge for at politiet skal kunne bevæpne seg, mens republikanerne forlanger at befolkningen skal få bære våpen selv i offentlighet. Vi finner ganske mange motsetninger mellom republikanerne og deres venner i Fremskrittspartiet. På tide at FrP redegjør for sin fascinasjon til republikanerne, ja...

Kan så være...

Til orientering stemmer jeg Høyre. Mitt anliggende var å sette spørsmålstegn til den støtten FrP viser republikanerne. FrP burde snarest innse at de ikke engang nærmer seg demokratene, hva konservativ politikk angår. For republikanerne er FrP som sosialister å regne. Og så har det seg slik at demokratene kjemper om de samme velgerne som republikanerne gjør. Forskjellene er ikke så himla store der borte i "Junaiten"...

Kjempedame!:)

Sarah Palin er den beste republikanske presidentkandidaten Barack Obama kan håpe på! Med alt det tøvet den dama kommer med er han sikker på å få en ny periode. En presidentkandidat som ikke kan holde rede på hvem han/hun er alliert med bør vel finne seg noe annet å gjøre? Imidlertid tror jeg ikke en gang USA's republikanere er gale nok til å velge Palin til presidentkandidat.

Les igjen, Peter

Tror du helt seriøst at Palin ikke kan holde rede på hvem USA er alliert med i Korea? Ignorerte du resten av intervjuet som er sitert her hvor hun ettertrykkelig gjør rede for nettopp at hun vet dette? Eller blendes du, som journalisten, av at dere hater dama pga. at hun er i "feil" parti?

Skal jeg ta det som et tegn på manglende intelligens at du ikke klarer å bruke apostrof riktig, eller er det bare slike regler vi bruker mot republikanske politikere?

Re: Les igjen, Peter

Nei jeg tror faktisk ikke at Sarah Palin kan holde rede på noe særlig, la oss bare håpe at hun ikke kommer i nærheten av presidentembetet.
Hold deg for god, George Gooding, til å blande sak og "apostrof", viser bare hvor uintelligent du selv er.

Ja men...

En person som bruker apostrof feil kan da umulig være skikket til å uttale seg i offentlighet?

Oi. Sorry. Glemte at slike hykleriske tulleregler bare gjelder for republikanere. Beklager, skal skjerpe meg.

Republicans bad, Democrats good. Me want a cookie. Oh look, the shiny!

Re: Ja men...

Høres ut som Jagland, "ja men"...
Håper du skjerper deg George Gooding!

hmm

Her på ABC nyheter er det lagt bånd på ytringsfriheten. Jeg blir slettet . Har vel vært litt krass i min omtale av Sara Palin

America by heart

Nå er det vel ikke tilfeldig at uttrykket "by heart" betyr "utenat"?
Og her er det snakk om hva som er selvlært, for det er på ingen måte en "educated" hockey-mom en har med å gjøre her.

Det er ikke bare snakk om forsnakkelser fra denne damen - det er systematisk dokumentasjon av mangel på kunnskap. Hennes IQ skal jeg ikke påberope meg å vite noe om. Det er bare å krysse fingre for at fruen ALDRI blir å regjere fra Det Hvite Hus i DC.

Ratata

Okei, så tidligere i intervjuet hvor hun snakker om økonomiske sanksjoner mot Nord-Korea og atomvåpen osv. så teller ikke det. Bare når hun forsnakket seg og sa nord isteden for sør.

Got it.

Tror ikke Palin

passer så godt her hjemme!
Hun skal være meget opptatt av å bygge infrastruktur..

Da er det ikke farlig

om en ikke har klart for seg hvem en er alliert med og hvem en er fiende med.