Meny

Pristest av ferge-taxfree

DRA TIL SJØS: Det er selvsagt billigere å handle alkohol og tobakk i taxfreebutikkene på utenlandsfergene, enn på butikken hjemme. Men vår pristest viser at det også er noen båter som er billigere enn andre. (Foto: COLOURBOX)
Av danskebåtene handler du billigst hos Color Line og Fjord Line.

I denne omgang har vi sjekket prisene på Danmarks-fergene - og Kiel-båten.

Fjord Line starer sine sesong-seilinger mellom Kristiansand og Hirtshals torsdag 16. mai, og 20. juni starter de i tillegg opp en ny rute mellom Sandefjord og Strömstad.

Prisene på svenskebåtene er ennå ikke klare. Det som imidlertid er klart, er at det vil være snakk om to selskaper som skal trafikkere den samme ruten. For i tillegg til den nye Fjord Line-ruten, stevner også Color Line videre på strekningen som tidligere. Vi vil komme tilbake med priser på akkurat denne strekningen, når dette er klart.

Her handler du billigst

Som du kan se av pristabellen nedenfor, er det Color Line og til dels Fjord Line som seiler opp som de store pris-vinnerene:

Du får den billigste taxfreen på strekningen Kristiansand-Hirtshals, eller også Larvik-Hirtshals: Color Lines ruter fra Larvik eller Kristiansand til Hirtshals er nemlig billigst totalt sett - men dette er når vi summerer alle produktene i kurven.

Fjord Lines rute fra Kristiansand til Hirtshals mangler to av varene i sortimentet, men dersom vi trekker ut disse to varene fra Color Lines Kristiansand/Larvik-Hirtshals-rute, er det faktisk Fjord Line som er billigst: Ved summering av de gjenværende produktene, er Fjord Line 60 kroner billigere totalt sett, enn Color Line.

Color Lines Kiel-båt og Fjord Lines Kristiansand-Hirtshals-rute har begge fem produkter som de er billigst på. DFDS' København-båt er dyrest totalt sett, mens Stena Lines Fredrikshavn-seiling fra Oslo er dyrest når det kommer til antall produkter de har høyeste priser på. Du kan se alle prisene og prisforskjellene i tabellen:

Taxfree på utenlandsfergene

 Stena LineDFDSFjord LineFjord LineColor LineColor Line
 Oslo-FredrikshavnOslo-København*Kristiansand- HirtshalsBergen/ Stavanger/ Langesund-HirtshalsKristiansand/ Larvik- HirtshalsOslo-Kiel
       
Prince (200 stk)385391359389389399
Petterøes 3 (250 g)324413379399419449
Braastad XO439435Har ikke479459459
Aalborg jubilæums akvavit229206199199199199
Baileys Original199173179179179159
Absolut Vodka189195179199199189
Bacardi Razz229206199199199199
Jägermeister269217189149149145
Bombay Sapphire Gin219217189199199199
Moët & Chandon Brut Imperial (0,75 l)299337Har ikke319299299
TOTALT278127901872271026902696

Prisene er innhentet på rederienes nettsider eller via direkte kontakt med rederiene der priser ikke er tilgjengelige på nett. * DFDS-prisene er oppgitt i danske kroner i prislistene. Vi har regnet om til norske kroner med en kurs på 109.

Vi har som sagt kun sett på taxfreeprisene, men hvilken seiling det lønner seg for deg å velge, vil selvsagt også avhenge av hva som er målet med turen.

Dersom du skal til Danmark, kan det være smart å stikke innom en fornøyelsespark ...

Husk kvoten!

Husk at du ikke kan handle taxfreevarer dersom du har vært ute av landet i mindre enn 24 timer.

Og enn så lenge må du forholde deg til disse kvotene - selv om Regjeringen har foreslått at du skal få bytte til deg større alkohol- eller tobakkskvote.

Dette er kvoten nå

  • 1 liter brennevin og to flasker vin, eller fire flasker vin
  • 2 liter øl (5 liter dersom du ikke kjøper annen alkoholholdig drikke)
  • 200 sigaretter eller 250 gram tobakksvarer
  • 10 kilo kjøtt, ost og fôrvarer - men bare fra EØS-land
  • 600 liter drivstoff - i bilens egen tank, samt 10 liter på reservekanne
  • Betalingsmidler for inntil 25.000 kroner

Husk at du må forholde deg til verdigrensen: Har du vært i utlandet i over 24 timer, kan du ta med deg varer til en verdi av inntil 6.000 kroner. Kortere opphold har en grense på 3.000 kroner.  

Les også: Regjeringen åpner for nettsalg av taxfree-varer

Her kan du seile

Vi har sjekket prisene på taxfreevarer på danskebåtene, det vil si de fergene som seiler mellom Norge og Danmark. I tillegg har vi sjekket prisene på Kiel-båten.

Med avgang fra OSLO:

  • DFDS til København
  • Stena Line til Fredrikshavn

  • ColorLine til Kiel

Avgang fra SØR- og VEST-landet:

  • Fjord Line: Langesund-Hirtshals, Kristiansand-Hirtshals og Bergen/ Stavanger-Hirtshals (20. juni starter de som nevnt også opp seilinger fra Sandefjord til Strömstad).

  • ColorLine: Kristiansand-Hirtshals og Larvik-Hirtshals (seiler også Sandefjord-Strömstad).
Reise
Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus