Meny

Her er én god grunn til ikke å utsette sommerens USA-ferie

DYRERE DOLLAR. Regnet i valutakurs, vil USA bli et langt dyrere ferieland for nordmenn, spår Handelsbanken. Illustrasjonsbilde fra Pensacola Beach, Florida. Foto: Melissa Nelson/Scanpix
Om to år vil én amerikansk dollar koste hele to kroner mer enn i dag, tror økonomene i Handelsbanken.

Om to år skal dollaren koste 8 kroner og 10 øre, spår økonomene i Handelsbanken Capital Markets.

Det er over to kroner mer enn i dag - og det samme som meglerhuset tror én euro vil koste våren 2016.

Les også: Venter varig oppsving i boligprisene

Gradvis

Valutaprognosene presenteres i meglerhusets ferske konjunkturrapport fredag.

For nordmenn som nå planlegger ferie, kan det være verdt å merke seg at meglerhuset tror at USA fremdeles vil være et billig land i sommer.

Fredag formiddag koster én dollar 5,99 norske kroner. Kursen vil være omtrent den samme om tre måneder (i midten av juli), tror Handelsbanken.

Deretter ser økonomene for seg at den amerikanske dollaren gradvis skal bli dyrere.

Les også:

Ser bedring

Bakgrunnen er en prognose som viser en kraftig styrking av dollaren mot euro. Dette som følge av forventninger om mer fart i den amerikanske økonomien.

Siden sommeren 2012 har euroen har styrket seg mot den amerikanske dollaren, påpeker økonomene i den ferske rapporten. Nå er bildet i ferd med å snu, skriver de.

- En bedring i det amerikanske arbeidsmarkedet kan bidra til at lønns- og prisveksten tiltar. Dette kan medføre et press opp på amerikanske renter, med styrket USD som resultat, heter det blant annet.

Les også: Du gir bort tusenvis av kroner hvert år

Blir overrasket

Valutaanalytiker Camilla Viland i DNB Markets blir litt overrasket da hun får prognosen presentert.

- Handelsbanken tror på en betydelig sterkere dollar mot euro enn vi gjør, sier Viland til DN. 

DNB Markets lager kun valutaprognoser for ett år frem i tid. Meglerhuset tror én dollar koster 1,33 euro neste vår, mot Handelsbankens anslag om en kurs på 1,1.

- Det siste året har heller strømmene vært i favør av euro. Vi tror ikke dette vil snu før den amerikanske sentralbanken begynner å heve rentene, sier Viland.

- Samtidig ser vi at det også er faktorer som trekker i den andre retningen. For eksempel er fortsatt pengepolitikken i USA langt mer ekspansiv enn i Europa. Det taler i seg selv for sterkere euro. Den økonomiske utviklingen i eurosonen blir også stadig bedre, tilføyer hun.

Les også: Disse bankkundene får ikke lenger bankkort med bilde

Lang prognoseperiode

DNB Markets tror én dollar vil koste 6,09 kroner om ett år.

- Da er det ganske langt opp til 8. Jeg er litt overrasket over hvor sterk tro Handelsbanken har på dollaren, sier Viland.

Analytiker Nils Kristian Knudsen i Handelsbanken understreker at den lange perioden gjør prognosene usikre. Selv kaller han anslaget «sprekt».

- Det som er viktigst med så lange prognoser er kanskje ikke punktestimatet i seg selv, men retningen, sier han.

Les også: Jo, det nytter å klage!

Handelsbankens prognoser for dollaren mot kronen og euroen:

 11.apr< 3 mnd< 6 mnd< 12 mnd< 24 mnd
USD/NOK5,925,96,67,58,1
EUR/USD1,391,411,251,11

Meglerhusets øvrige valutaprognoser:

 11.apr< 3 mnd< 6 mnd< 12 mnd< 24 mnd
EURO/NOK8,238,38,38,28,1
SEK/NOK0,910,90,940,981
GBP/NOK9,9510,1210,1210,1210,13
CHF/NOK6,766,86,86,66,4
USD/JPY102104104107110
EUR/SEK9,079,28,88,48,1
GBP/NOK9,9510,1210,1210,1210,13

Les også:

Ny all-time high på Oslo Børs

- Overhengende fare for Norwegian-streik 

Reise
Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus