Kristen menighet foreslår at folk tar opp lån for å gi gaver

– Mange vil mene dette er et eksempel på frekkhetens nådegave. Gaver bør gis av et overskudd man har, ikke gjennom å stifte gjeld, og særlig ikke gjeld man ikke har egen sikkerhet for, sier regiondirektør Eirik Nyberg i Forbrukerrådet om menigheten Fildalelfias oppfordring til sine tilhørere. Illustrasjonsfoto: Colourbox.com
– Mange vil mene dette er et eksempel på frekkhetens nådegave. Gaver bør gis av et overskudd man har, ikke gjennom å stifte gjeld, og særlig ikke gjeld man ikke har egen sikkerhet for, sier regiondirektør Eirik Nyberg i Forbrukerrådet om menigheten Fildalelfias oppfordring til sine tilhørere. Illustrasjonsfoto: Colourbox.com
Den kristne menigheten Filadelfia ønsker å samle inn 25 millioner kroner. De foreslår at folk som mangler kontanter, kan ta opp lån for å gi gaver.

Menigheten har inngått en spesialavtale med en bank og skriver i et informasjonsskriv at det tilbys lån med gunstig rente, ingen etableringsgebyr og nedbetaling over ti år, skriver Fædrelandsvennen. «Menigheten kan stå som garantist dersom det er nødvendig», heter det i skrivet, hvor 250.000 og 100.000 kroner nevnes som eksempler på lånebeløp.

Pengene skal gå til å finansiere teknisk utstyr i et digert nybygg menigheten oppfører.

– Mange vil mene dette er et eksempel på frekkhetens nådegave. Gaver bør gis av et overskudd man har, ikke gjennom å stifte gjeld, og særlig ikke gjeld man ikke har egen sikkerhet for, sier regiondirektør Eirik Nyberg i Forbrukerrådet.

Hovedpastor Wiggo Skagestad i Filadelfia Kristiansand forsvarer praksisen. Han viser til at dette ikke er uvanlig i kristne menigheter og sier at de «overhodet ikke er interessert i at folk skal få problemer med dette».

– I vår menighet er det folk fra forskjellige lag av samfunnet, mange er engasjerte og ønsker å bidra med penger, men har kanskje ikke kontanter nå, sier Skagestad.

Annonse
Privatøkonomi
Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus