
Åtte av ti nordmenn handlet på nett i fjor

Netthandel i Norden økte med 15 prosent fra 2014 til 2015. Nordmenn er ivrigst og bruker i snitt 3.265 kroner per person per kvartal.
Til sammen handlet Norge, Sverige, Finland og Danmark varer til en verdi av 151,4 milliarder kroner på nett i 2015, ifølge rapporten E-handelen i Norden 2016 , utarbeidet av Postnord.
Les også: EU vil redusere forbrukernes reklamasjonsrett ved netthandel
Nordmenn handler hyppigst og bruker mest per person. Hele 85 prosent av den voksne befolkningen handler på nett i løpet av året, og nesten fire av ti nordmenn netthandler minst én gang i måneden. De største fordelene med å kjøpe varer på nettet at man kan handle når det passer, at varene er billigere og at utvalget er større og bedre.
Les også: Store kredittselskaper bryter loven
Tallene viser også at vi er blitt mer drevne på å finne det vi vil ha og gjøre sikre kjøp. Halvparten av alle norske nettkunder oppgir at de i et gjennomsnittlig kvartal sjekker ut varer på nett som de senere kjøper i en butikk. Det er nå mindre vanlig enn før at kjøpsprosessen går den andre veien, det vil si at man først ser på en vare i en butikk for senere å kjøpe den på nettet. Bare 12 prosent av de norske nettkundene har gjort dette i et gjennomsnittlig kvartal.