
Jensen vil ikke svare på anklager om dobbeltspill

Frp-leder Siv Jensen vil ikke svare på om hun kjente til at partiets stortingsgruppe ville gi mer til pensjonistene enn Frps egen statsråd foreslo.
– Dette er helt bevisst en dobbeltstrategi fra Frp. Målet er ikke å få flertall for saken, men å framstå som om de vil tilby mer, sier Senterpartiets leder Trygve Slagsvold Vedum.
I spørretimen onsdag ville han vite om Frp-leder og finansminister Siv Jensen var kjent med strategien som hennes egne partifeller på Stortinget la opp til i trygdeoppgjøret.
– Representanten Vedum ber meg referere fra interne drøftelser i Frps stortingsgruppe. Det har jeg ikke tenkt å begynne med, svarte Jensen.
Dobbeltspill
Aftenposten har i flere artikler omtalt et internt Frp-notat, der det framgår at partiets strategi i trygdeoppgjøret var å tilby mer, selv om de visste de ikke ville få dette vedtatt. Deretter skulle skylden legges på de andre partiene for utfallet av oppgjøret.
– Jeg vil ta avstand fra påstanden om at dette er et spekulativt spill. Det har vært kjent i mange år at Frp har villet støtte norske pensjonister, sier Jensen.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsenBakgrunnen for saken er pensjonsforliket, som Frp i sin tid sto utenfor. Det sier at størrelsen på pensjonene skal følge lønnsutviklingen ellers i samfunnet – minus 0,75 prosentpoeng. Denne underreguleringen gjør at kjøpekraften blir negativ i år med svært moderate lønnsoppgjør – som i år.
Arbeidsminister Robert Eriksson (Frp) har sagt at dette skal utredes nærmere, med sikte på endringer i 2016. Men på Stortinget åpner Frp altså for endringer allerede nå. Det samme gjør SV.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsenTaus arbeidsminister
Pensjonistforbundet og tre andre organisasjoner nektet i forrige uke å undertegne protokollen i trygdeoppgjøret. De hevder Eriksson snyter pensjonistene ved å gi dem negativ kjøpekraftutvikling sammenlignet med i fjor.
Selv hevder arbeidsministeren at han først etter gruppemøtet sist onsdag fikk vite om det aktuelle notatet, som er ført i pennen av Frps arbeidspolitiske talsperson Erlend Wiborg.
Artikkelen fortsetter under annonsenOverfor Aftenposten ville Eriksson onsdag ikke si om han mener det er uryddig av stortingsgruppen å gå imot egen statsråd og egen regjering ved å ta initiativet til en ekstrabevilgning til pensjonistene.
– Det må du spørre gruppen om, sier han.
– Uryddig
Reaksjonene på Fremskrittspartiets framgangsmåte kommer ikke bare fra opposisjonen. Høyres parlamentariske leder Trond Helleland har sagt klart ifra om at han ikke ønsker å se noe slikt igjen.
Statsminister Erna Solberg (H) har ingen kommentar til «interne prosesser», sier statssekretær Sigbjørn Aanes til Aftenposten.
Arbeiderpartiets Truls Wickholm mener Frp svekker tilliten til systemet og beskyldte i Stortinget onsdag Jensen for å forsvare partiets håndtering.
– Statsråden sitter altså i forhandlinger med pensjonistene. Samtidig beregner departementet på vegne av Frps stortingsgruppe hvordan de kan overby egen regjering, sa han.
KrFs Kjell Ingolf Ropstad anslo for øvrig at trygdeoppgjøret i snitt kan gi pensjonistene rundt 50 kroner mindre i kjøpekraft per måned i år.