Meny

– For andre land som virkelig sliter virker det helt latterlig

NEDGANG I 2015. Torsdag meldte SSB-forsker Torbjørn Eika om noe økende arbeidsledighet, stabil lønnsvekst og fallende inflasjon til neste år. Foto: Fartein Rudjord

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Oljefesten går mot slutten og lønnsveksten dabber av, men ifølge Torbjørn Eika bør nordmenn ta det med ro.

Lavere oljeinvesteringer og fortsatt svak utvikling internasjonalt demper veksten i norsk økonomi til neste år, mener Statistisk sentralbyrå (SSB).

Torsdag la byrået frem nye prognoser for utviklingen i norsk økonomi. SSB venter at investeringene på norsk sokkel vil falle med 7,5 prosent til neste år. Tidligere i sommer tok tallknuserne høyde for en oppgang på 0,4 prosent.

Forskningsleder Torbjørn Eika i SSB understreker at utviklingen på langt nær betyr dommedag.

– Nedgangen kan være dramatisk for de som blir direkte rammet av dette, særlig de som jobber i leverandørindustrien, sier Eika til DN.

– Samlet sett, særlig i en global sammenheng, må en riktignok kunne si at norsk økonomi både er og vil gå bra. For andre land som virkelig sliter, virker det helt latterlig å drive å herje med noen tideler opp og ned slik vi gjør, legger han til.

– Krusninger

SSB-prognosene viser at veksten i fastlandsøkonomien til neste år blir lavere enn trendvekst. Arbeidsledigheten vil stige til 100.000 personer, opp knappe 10.000 fra i år, ifølge de ferske tallene.

Fra 2016 tror byrået på en «klar bedring» for norsk økonomi.

– Skal vi se stort på dette, er det veldig mye som er krusninger på et flatt hav, sier Eika.

Se SSBs ferske anslag for norsk økonomi nederst i saken.

Lavere lønnsvekst

Han understreker samtidig at det vil ta litt tid før lønnsveksten kommer opp igjen. Veksten i årslønn har etter finanskrisen har ligget rundt 4 prosent, men nå varsler SSB at nivået vil gå ned til rundt 3,5 prosent de neste årene.

I prognosene betyr det en økning i reallønningene på mellom 1,5 til 2 prosent årlig.

– En slik økning kan i prinsippet tas ut i både økt konsum, sparing og i mer fritid, mener Eika. 

Les mer: Lavere lønnsvekst de neste årene

– Utfordringer

At oljeinvesteringene i fremtiden ikke vil fortsette å drive norsk økonomi som de har gjort tidligere, er han ikke i tvil om.

– Ressursmengde og klimaproblematikk gjør det vanskelig å ikke tenke seg at det ikke går ned om ikke altfor lenge. Det er klart det vil by på utfordringer. Med lavere inntektsvekst enn vi har vært vandt til, tror vi uansett norsk økonomi klarer dette, sier SSB-forskeren.

– Jobber vi for lite i dag?

– Man kan utmerket godt ta ut en del av velferdsøkningen vår i form av fritid. Noe annet ville vært meningsløst, svarer Eika.

– Men i forskningsavdelingen i SSB er jeg ikke så sikker på at vi tar ut så mye av velferdsøkningen i fritid. Her jobber vi knallhardt hele tiden, legger han til, med et glimt i øyet.

Les også: - Lave renter i minst tre år

SSBs anslag for utviklingen i makroøkonomiskehovedstørrelser. Prosentvis endring fra året før.

 2014201520162017
Konsum i husholdninger2,12,93,13,2
Offentlig konsum2,32,32,42
Bruttoinvesteringer-0,4153,7
*Oljevirksomhet-1,3-7,56,81,2
*Fastlandsnæringer0,83,24,65
*Boliger-2,65,552,7
*Offentlig forvaltning9,54,76,38,8
Etterspørsel fra Fastlands-Norge1,92,83,23,2
Eksport1,61,31,82,5
*Olje og gass0,10,80,50,5
*Tradisjonelle varer2,61,13,25
Import1,83,34,14,4
Bnp1,91,72,42,3
*Fastlands-Norge2,22,132,8
Sysselsatte1,20,611,4
Arbeidsledighetsrate (nivå) aku3,43,73,63,5
Årslønn3,53,53,53,6
Konsumprisindeksen (KPI)2,11,71,71,9
Kjerneinflasjon (KPI-JAE)2,51,71,71,9
Boligpris2,53,72,63,2
Husholdningenes dips. realinntekt33,33,73,3
Pengemarkedsrenten (nivå)1,71,71,82,1
Kronekurs - kroner pr. euro8,38,188

Les også:

– Norge er nok ikke så annerledes som vi liker å tro

Solgte bil for 120 millioner på én time

Sverre Strandhagen: Natos tabbe 

Privatøkonomi
Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus