Forlatt statsministerbolig kan bli din for 3,4 millioner
Danmarks avgåtte statsminister Lars Løkke Rasmussen selger huset sitt i Græsted i Nordsjælland. Prisantydning er 2,5 millioner danske kroner.
Huset ligger i et småhusområde 55 kilometer nord for København sentrum, og 35 kilometer vest for Helsingborg over broen til Sverige. Prisantydning er 2,5 danske kroner, som med dagens svake norske kronekurs betyr 3,4 millioner.
Det ble bygget i 1969. Forrige salg var i juli 2000 på 1,8 millioner (2,44 mill NOK).
Kvadratmeterprisen er 12.600 danske kroner (17.000 NOK) for det 198 kvadratmeter store huset, viser Boliga.dk. Det har åtte rom og en romslig kjeller på 75 kvadratmeter.
Græsted har ca 3500 innbyggere. Det er antatt å bety «et sted med gress eller skog» og nevnes første gang i kirkebøkene i 1299.
Rasmussen bor ikke lengre i huset, men i en leid leilighet i fasjonable Nyhavn i indre København, ifølge Ekstrabladet. Huset står tomt.
(Artikkelen fortsetter under bildet).
I fjor sa Rasmussen til Søndagsavisen at han vil «bo i Nyhavn til han dør». Det var hans kones beslutning om å bo nærmere byen. Nyhavn ligger ved det kjente København-strøket Gammelholm som han sammenlignet med Græsted.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsen– Det er også en liten landsby, hvor folk kjenner hverandre. Når jeg kommer ned til Marias Kiosk, legger han med én gang to pakker orange Kings (sigaretter,
journ.anm.) på disken, uten at jeg trenger å spørre om det, sier Rasmussen til Søndagsavisen.
Rasmussen har måttet si fra seg både statsministerembetet og lederskapet for Venstre. Under Folketingsvalget gikk hans parti kraftig frem, men fullstendig kollaps hos regjeringspartner i Dansk Folkeparti og velgerflukt til Socialdemokratiet gjorde at han mistet regjeringsmakten tidligere i år.
Noen uker etter varslet han på Twitter at han trekker seg også som partileder for Venstre siden han mente at han ikke fikk gehør for sin politikk.