
Terra-toppene håvet inn millioner

De to øverste sjefene i Terra har de siste fem årene tjent nesten 40 millioner kroner. Selskapet har i samme periode tapt så mye penger at ledelsen i går fant døren.
Terra-sjef Stein Ole Larsen har tjent 21 millioner kroner de siste fem årene inkludert sluttpakken han fikk i går, skriver Dagens Næringsliv.
Tidligere visekonsernsjef Lise Vedde-Fjærestad har tjent 17,9 millioner i samme periode.
I går gikk de to på dagen etter kraftig kritikk fra Finanstilsynet. De ble ansatt for å rydde opp etter den forrige Terra-skandalen.
Les: Terra-toppene gikk på dagen.
– Når du i utgangspunktet kommer inn som redningsmannen og skal rydde opp, og så får du en sånn sak som dette i fanget, blir det naturlig å ta konsekvensen. Det går på min troverdighet løs og har med min egen stolthet. Jeg hadde satt min ære i å forestå denne opprydningen på en god måte og var det noe jeg virkelig ville unngått, så var det dette, sier Larsen til DN.
I 2009 kjøpte Terra opp meglerhuset Orion Securities og gjorde det til en del av Terra Markets. På tre år har eierne – 78 lokalbanker og boligbyggeren Obos – tapt omtrent 115 millioner kroner, skriver DN.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsenFinanstilsynet peker på alvorlig mangel på styring og kontroll i meglerhuset.
- Hvordan kan dette skje bare få år etter den forrige skandalen som rammet Terra-systemet og alt det arbeidet en har nedlagt for å unngå at noe lignende skulle skjer igjen?
– Det er det som er trist oppe i dette. Etter det som skjedde i 2007 var et av hovedsatsingsområdene kvalitet i alle ledd. Det var det vi jobbet etter og det vi skulle oppnå. Vi har hatt nulltoleranse for denne typen feil, mangler og brist på kvalitet, sier Larsen.
Artikkelen fortsetter under annonsenArtikkelen fortsetter under annonsenSkulle ikke bygget opp Larsen er også misfornøyd med at meglerhuset Terra Markets har tapt 115 millioner kroner på tre år.
– Det er for dårlig. Det er en del av vurderingen som ligger bak min avgang. Vi skulle ikke gjort den oppbyggingen sånn som markedet utviklet seg. Det er lett å være etterpåklok, men det var ikke godt nok, sier Larsen.
Inkludert sluttpakken har Larsen tjent 21 millioner kroner de siste fem årene som Terra-sjef.
– Det er nå en gang sånn i Terra som andre steder at en må vurdere hva en skal betale sine medarbeidere sammenlignet hva en betaler for disse andre steder. Det er et konkurransesamfunn, sier Larsen.