Meny

Aksjene som kan stige 100-200 prosent i år

- FØLG MED: DN anbefaler at man følger med på siste uvikling for selskapene, før man løper og kjøper aksjer.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Disse aksjene kan det ifølge analytikerne være lurt å følge godt med på i 2012.

En stor del av aksjene på Oslo Børs følges tett av analytikere som har som hovedoppgave å lære selskapene best mulig å kjenne, for derav best å kunne forutse utviklingen i selskapenes resultater.

På bakgrunn av dette setter de fleste analytikere også et kursmål for aksjene, som regel 12 måneder frem i tid.

Daglig oppdatert oversikt

Nyhetsgiganten Bloomberg samler inn disse dataene fra analytikerne, og på de nye noteringssidene for Børs & Marked til Dagens Næringsliv finnes daglig en oppdatert oversikt over de aksjene med størst implisitt avkastning ifølge analytikerne.

Under er oversikten over de aksjene med størst sprik mellom kursmål og aksjekurs ved årets begynnelse. Det er bare aksjer med kursmål fra minst to analytikere som er med i oversikten, og kursmål som er eldre enn tre måneder ekskluderes.

På oversikten i DN finnes også analytikernes høyeste og laveste kursmål for hver aksje.

 SelskapsnavnTickerOmsatt kursAnalytikernes kursmål (snitt)Antall analytikereForskjell snitt kursmål og omsatt kurs
 ProspectOffshoreDringPROS9,7530,832216,00%
 Panoro Energy ASAPEN4,6614,694215,00%
 Bridge Energy ASABRIDGE8,8263195,00%
 Polarcus LimitedPLCS3,138,7811181,00%
 North Energy ASANORTH8,6523,756175,00%
 Northland Resources(NAUR)8,4621,475154,00%
 Dolphin Group(DOLP)3,358,452152,00%
 Nordic Mining(NOM)12,282128,00%
 Norwegian Energy(NOR)4,8910,811121,00%
 Sevan Drilling ASASEVDR5,411,724117,00%
 Kongsberg Auto Holding(KOA)1,623,486115,00%
 Archer Limited(ARCHER)13,8529,4110112,00%
 (BWG) Homes(BWG)10,2520,33898,40%
 Questerre Energy(QEC)4,1408.08.2012695,20%

Sett deg inn i siste utvikling

Men før noen løper og kjøper noen av disse aksjene bør man sette seg inn i den siste utviklingen i selskapene.

For eksempel har Archer Limited, som ifølge oversikten over har kurspotensial på 112 prosent, stupt 14 prosent de to siste dagene på grunn av nedjustering av guiding og at toppsjefen går av.

Kursfallet de siste dagene kommer toppen av kursraset på 57 prosent ifjor. DnB Markets endret igår sin anbefaling på Archer fra «hold» til «selg», og kuttet kursmålet til 11 kroner. Dette kursmålet er ennå ikke inkludert i oversikten over, der laveste registrerte kursmål er 20 kroner.

Les også:

Priset inn alt for mye frykt på Oslo Børs

Proffenes beste investeringsråd

234 elendige kjøpsanbefalinger

10 faktorer å frykte i 2012

Les flere artikler fra ABC Penger her

Les flere nyheter

Privatøkonomi
Populært