Meny

Slutt på forskjellsbehandling i Fokus Bank

- UKULTUR: Direktør i privatmarkedet Monica Haftorn Iversen i Fokus Bank mener at prispolitikken i bankbransjen er preget av ukultur. Foto: Fokus Bank

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

De aller fleste banker gir bedre rente til kundene med størst lån. Denne praksisen har Fokus Bank nå valgt å slutte med.
Les mer om boliglån

Boliglånskalkulator
Kalkulatoren viser de beste og de største lånegiverne innenfor 60 prosent og 80 prosent av markedsverdi, på forskjellige lånebeløp.

Boliglånsoversikt
Viser de fem beste bankene på fire beløp innenfor både 60 prosent og 80 prosent av markedsverdi. Totalt 8 lister.

Les også:

FNO-sjef: - Snart verre å få boliglån

Her får du best fastrentevilkår

Tankesmie vil kutte ut rentefradraget

- Bankene har alt begynt å stramme inn

Frykter «giftpiller» i boligmarkedet

Lånekunder med lån på to millioner eller mer får bedre rente enn kunder med små lån i så å si alle banker.

Fokus Bank har, som første storbank, nå valgt å kutte ut denne forskjellsbehandlingen. Fra nå av gir de beste rente til alle sine lånekunder - uavhengig av om lånet deres er på 500.000 eller to millioner.

Forenklingsbehov

- Vi så behovet for forenkling, sier direktør i privatmarkedet Monica Haftorn Iversen i Fokus Bank til ABC Nyheter.

Banken fikk for alvor opp øynene for dette, da de fikk gjennomført en undersøkelse som viste at nesten 2 av 3 boliglånskunder mener bankenes prislister er kompliserte og uoversiktlige.

Les også: Nyutdannet? Slik kan du nå boligdrømmen

- Frykter dere at de kundene som til nå har hatt de beste betingelsene vil føle at de nå mister en fordel?

- Nei, det gjør vi ikke. De kundene som har hatt den beste renten hos oss, vil få beholde denne renten (3,75 nominell. Journ. anm.)- og den er absolutt konkurransedyktig, sier Haftorn Iversen.

- Ukultur i bransjen

Fokus Bank går i en pressemelding temmelig hardt ut mot sin egen bransje, når det kommer til hvordan priser presenteres for kundene.

- Ja, vi kaller dette en ukultur - som vi nå bryter med. Vi er spent på om vi kan sette en ny standard med dette utspillet, og om konkurrentene våre vil følge etter. Det er også viktig for oss at forbrukerne får øynene opp for den prispolitikken som bankene driver med, sier Haftorn Iversen.

Fokus Bank går i pressemeldingen også ut mot andre storbanker, som krever at kundene må samle andre tjenester og produkter hos dem for å få beste rente.

- Vi forsøker ikke å vikle kunden inn i et nett av produkter de ikke trenger, sier Haftorn Iversen i pressemeldingen.

- Prisen viktigst

Informasjonsdirektør i DnB Nor, Thomas Midteide, forteller at de ikke har noen umiddelbare planer om å endre i sine prislister.

- Det viktigste for kundene er at de får en god pris. Norske forbrukere er dessuten smarte, og kan lett sammenligne priser på for eksempel Finansportalen.no, sier Midteide til ABC Nyheter.

Les også: DnB Nor må dokumentere «beste rente»

- Lønner seg å være god kunde

Informasjonssjef Thomas Sevang i Nordea mener at de opererer med en enkel prismodell.

- Det skal lønne seg å samle sine bankprodukter og -tjenester hos oss, men kundene velger selv hvilke produkter de vil ha for å være med i vårt kundeprogram. For oss er det et poeng at våre beste kunder også skal ha de beste betingelsene. Det gjelder eksisterende som nye kunder - det er ingen forskjellsbehandling der. Vi mener dessuten at det er en fordel både for oss og kundene at de samler alle sine bankprodukter hos oss, sier Sevang til ABC Nyheter.

Store forskjeller

Det har vært - og er - tildels store forskjeller på renten som gis til dem med store lån og dem med mindre lån. ABC Penger har blant annet regnet ut at Fokus-kunder med lån på over to millioner nå ville hatt en rentesats som var 1,1 prosent bedre enn for kunder med lån på 500.00. Men nå vil altså alle Fokus-kunder få samme rente.

Vi har bare funnet frem til to andre banker som nå opererer med bare én rentesats til alle kunder, nemlig Din Bank og Skagerak Direkte Bank.

ABC Penger har regnet ut renteforskjellene mellom små boliglån (500.000 kroner) og store lån (2 millioner kroner) i 20 andre banker. Som du kan se varierer renteforskjellen fra 0,45 og helt opp til 1,20 prosent.

Bank2 mill0,5 millForskjell
DnB NOR totalKunde3,75%4,65%0,90%
Eiendomskreditt3,50%4,20%0,70%
Fana Sparebank3,80%4,55%0,75%
Gjensidige Bank total3,70%4,50%0,80%
Helgeland Sparebank3,85%4,45%0,60%
Klæbu Sparebank3,85%4,30%0,45%
Modum SpareBank 13,95%4,40%0,45%
Nordea Fordel Pluss3,70%4,40%0,70%
OBOS3,65%4,45%0,80%
Sandnes Sparebank3,80%4,55%0,75%
SpareBank 1 Gudbrandsdal3,90%4,40%0,50%
SpareBank 1 Nord-Norge3,80%5,00%1,20%
SpareBank 1 Ringerike Hadeland3,85%4,40%0,55%
SpareBank 1 Søre Sunnmøre3,75%4,35%0,60%
Sparebanken Pluss3,90%4,60%0,70%
Sparebanken Sogn og Fjordane3,85%4,35%0,50%
Sparebanken Sør3,85%4,65%0,80%
Sparebanken Vest3,80%5,00%1,20%
Spareskillingsbanken3,80%4,60%0,80%
Storebrand Bank3,65%4,25%0,60%
Privatøkonomi
Populært