
Lønnsfest for strømsjefene

Mens folk flest slet med rekordhøye strømregninger sist vinter, håvet kraftselskapene og deres toppledere inn mer penger enn noen gang før.
Strømåret 2010 var preget av en ekstremt tørr sommer med en påfølgende iskald vinter - og den gjennomsnittlige strømprisen steg med hele 33 prosent, skriver VG.
Men ikke alle taper på de skyhøye strømprisene. VGs gjennomgang av landets ti største kraft-, strøm- og nettselskaper viser at både omsetning og topplederlønninger skjøt i været ifjor.
Totalt var den gjennomsnittlige inntektsveksten på 17 prosent, mens toppenes lønninger økte med 11 prosent.
Strømgiganten Hafslund ASA utmerker seg med en omsetningsvekst på nær 50 prosent og et årsresultat på over 1,5 milliarder kroner i 2010. Samlet innkasserte selskapets åtte konserndirektører over 20 millioner kroner i lønn og bonus.
Hafslund-toppen Christian Berg troner øverst med en årslønn på 4 millioner kroner, inkludert bonus.
Les også:
Lavere strømpriser vil dekke renteøkningene
SAS vil ikke refundere drivstofftillegg
Ga 6500 milliarder kroner i kriselån