Meny

Her er drømmebedriftene!

Statoil er drømmebedriften for flest blant de med tre til ti års arbeidserfaring (foto: Scanpix).

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Miljø- og finanskriser er glemt. Finansselskaper er blitt stuerene. Her er selskapene de unge helst vil jobbe for.

3.471 ansatte med tre til ti års jobberfaring (gjennomsnittlig fem år) etter avsluttet utdannelse, er spurt om hva de mener er viktig for den videre karrieren.

De har også blitt spurt hvor de aller helst vil jobbe: Hva er drømmebedriften?

Statoil topper
Svarene viser at olje- og offshoreselskaper går kraftig fremover blant ingeniører, tross ferske miljøkatastrofer i Norge og internasjonalt, skriver Dagens Næringsliv.

Statoil topper som ifjor, fulgt av Aker Solutions, mens både ConocoPhillips, Shell, Esso/ExxonMobil og utskjelte BP rykker kraftig nedover.

Blant økonomer er DnB NOR på annenplass, mens Nordea, Sparebank1 og First Securities rykker kraftig oppover fra fjorårets liste (se hele listen nederst).

First Securities bekrefter at selskapet merker økt pågang. Selskapet hoppet 17 plasser på listen, sammenlignet med fjoråret.

- De siste årene har vi merket generell økt interesse for å jobbe hos oss, noe vi naturligvis er godt fornøyd med, sier kommunikasjonssjef Tor Arne Olsen i First Securities til DN.no

Han forteller at selskapet bruker mye tid på rekruttering og på å finne de rette og beste hodene.

- Vi kjører blant annet omfattende prosesser i forbindelse med våre populære traineeprogrammer, og det er flott å registrere at studenter kontakter oss veldig lang tid i forkant med ambisjoner om å bli inkludert i programmet, sier Olsen.

Les: Disse selskapene liker vi dårligst

Sjefer som inspirerer
Over 50 prosent av de spurte verdsetter friheten til å jobbe uten at det går ut over privatlivet.

Nå er det først og fremst følelsen av å bli satset på som får unge arbeidstakere til å bli, samtidig som å få anledning til å ha et privatliv. Dette kommer frem av undersøkelsen.

Viktigst av alt etter lønnspakken, ifølge 58 prosent av de spurte, er sjefer som inspirerer, støtter og utvikler ansatte.

Les også:

Finansrådgiver må dekke tapene for vaktmester

Statoils farligste plattformer

Vil ha sjefer under 30 år

Dobbel så rask mobil - gratis

Sjekk listen over drømmebedriftene her:

Drømmebedriftene:
Selskap20102009Endring
Rank%Rank%ranking
Statoil125,6124,20
DnB NOR218,0212,30
Norges Bank310,749,31
Aker Solutions410,4106,56
McKinsey & Company59,977,22

Orkla

69,768,10

Innovasjon Norge

79,2310,7-4

Telenor

88,386,90
Google98,296,80
Utenriksdepartementet107,458,6-5
Nordea116,3214,910
Det Norske Veritas126,2116,0-1
Sparebank 1126,2303,618

Statkraft

146,0175,33
Ernst & Young155,9234,78
L'Oréal155,9155,50
Hydro175,7135,7-4
The Boston Consulting Group185,4175,3-1
IKEA195,2165,4-3
PricewaterhouseCoopers205,1224,82
Pareto Gruppen215,0254,44
First Securities224,9393,117
SAS224,9195,1-3
ConocoPhillips Norge244,8363,312
Finansdepartementet254,6145,7-11
KPMG264,4472,721
Schibsted264,4244,5-2
Tine284,2274,1-1
Microsoft294,1125,9-17
Handelsbanken303,6393,19
Gjensidige313,5572,126
Jotun313,5293,7-2
Deloitte333,4303,6-3
Ringnes343,3333,5-1
Seadrill343,3572,123
ABG Sundal Collier363,2433,17
Norgesgruppen363,2205,0-16
Accenture383,1542,316
Norad383,1254,4-13
Finanstilsynet383,1861,148
Storebrand413,0303,6-11
Olje- og Energidepartementet422,9353,3-7
SEB422,9393,1-3
Esso/ExxonMobil442,8552,311
Nestlé442,8283,7-16
Skatteetaten442,8472,73
Shell472,7443,0-3
Capgemini482,6562,28
Odfjell Drilling482,6532,55
Kongsberg Gruppen502,6691,619
Ingeniørbedrifter:
Selskap20102009Endring
Plass%Plass%ranking
Statoil138,2133,70
Aker Solutions216,7215,90
ConocoPhillips Norge310,368,13
Det Norske Veritas48,939,5-1
Shell58,696,84

FMC Technologies

67,948,7-2
Sintef77,787,31
Hydro87,277,4-1

Statkraft

97116,32
Kongsberg Gruppen106,848,7-6
Schlumberger116,3155,64
Multiconsult126,1185,46
Norconsult126,1126,20
Odfjell Drilling146135,9-1
Esso/ExxonMobil155,9234,58
Rambøll165,8195,23
Subsea7165,8165,40
ABB185,396,8-9
BP195,229410
Seadrill205145,6-6
Siemens205205,10
Sweco224,9274,35
Olje- og Energidep.234,8303,87
Aibel244,6402,816
National Oilwell244,6234,5-1
Forsvarets forskningsinst.264,5165,4-10

Skanska Norge

264,5264,40
Rolls-Royce283,9214,9-7
Statsbygg293,5363,27
Statens vegvesen303,4313,61
AF Gruppen313,2373,16
Asplan Viak313,2323,41

Innovasjon Norge

313,2224,8-9
Halliburton343,1353,21
Statnett343,1442,410

Tandberg

343,1512,117

Telenor

3733831
COWI382,9234,5-15
Veidekke392,8323,4-7
Forsvaret402,7284,1-12
Google402,7502,210
REC Group402,7393-1
Reinertsen402,7402,80
Forsvarsbygg442,6631,519
GDF Suez442,6830,939
Jernbaneverket442,6442,40
Kongsberg Automotive472,4442,4-3
Norges Vassdrags- og Energidirektorat472,4571,610
Institutt for energiteknikk492,3442,4-5
Norad502,2432,7-7

Takk for at du abonnerer

Motta våre nyheter via Messenger

Jeg godtar brukvervilkårene
Mer fra ABC Nyheter
Siste fra forsiden
22:44 Kamara berget 3-3 for Norge i ellevill fotballkamp22:22 Boeing 737 MAX 8-fly måtte nødlande i USA22:08 Brexit: Kan de omsider finne en utvei?21:51 Flere barn drept i bombeangrep mot sykehus i Jemen20:55 Avdekket arbeidslivskriminalitet under årets torskesesong20:40 Politimann varsler sak mot staten etter omplassering20:37 McGregor etterforskes for overgrep20:35 Stortinget vedtok regler som skal hindre nye byggeskandaler20:30 Rød løper og æresgarde ventet kongeparet i Santiago19:59 Flyalarmen har gått på nytt i Israel19:45 Moi og Maars starter på Ullevaal, Tarik og kapteinen vraket19:41 Ny migrantkaravane på vei mot USA19:35 Uventet utfordring for NASA: Romherpes19:33 USA vil sende første kvinne til månen innen fem år19:19 Inspeksjonen av Viking Sky kan ende med sikkerhetstilråding til andre fartøy19:11 Konvertitt-utvalget er lagt ned19:10 Norwegian deltar på møte med Boeing i USA17:56 Hvem er kineserne som drar til Norge?17:41 Moren til Tolga-brødrene er siktet for mishandling av en av sønnene17:19 Hells Angels-medlem drept med brekkjern - nordmann (35) dømt til livstid17:02 Lindelöf: – Man lytter alltid når Solskjær snakker16:57 Siktelsen mot Jussie Smollett er frafalt16:54 Algeries forsvarssjef krever presidenten avsatt16:19 Mann fikk åtte års fengsel etter knivangrep på tennisstjerne16:17 Pasient med diabetes døde trolig etter feilmedisinering16:11 FN skal granske massakre i Mali16:02 Frp om SVs cruiseforslag: – Skammelig15:41 Er 97 prosent av forskerne enige om at klimaendringer er menneskeskapte?15:25 Lege frifunnet for uaktsomt drap på samboer14:48 Netanyahu advarer Hamas14:36 Russland sparker alle sine dopingtestere14:27 Tre personer skadd da isras traff tog14:01 Vil ha slutt på å stille klokka14:00 Eks-Frp'er tapte søksmål13:54 Farlig stoff lekket ut fra industribygg i Oslo13:36 To personer funnet omkommet i snøskred i Sørfold13:31 Klimautslippene steg til nytt rekordnivå13:30 Cyberangrep kan ha kostet Hydro 350 millioner13:13 UEFA til disiplinær sak etter Englands EM-kval13:09 Viking Sky-passasjerer får pengene tilbake12:56 To barn skadd i bussulykke i Oslo12:48 UP advarer mot livsfarlig trend bak rattet12:47 Tyrkiaturen rammes av økt norsk flyskatt12:38 Varsler påstand om forvaring for 18-åring etter drapet på Varhaug i fjor12:31 Ingen pågrepet etter overfallsvoldtekt mot kvinne med barnevogn12:31 Elleve rumenere dømt til fengsel for grove tyverier12:05 SV-rapport: Ulikheten øker, de rikeste drar fra11:52 Promillekjører skulle ha påfyll, stanset av politiet11:51 Riksrevisjonen er kritisk til oljevernberedskapen i nord11:32 Tillater bruk av elsykler i Oslomarka11:31 Nye internettregler godkjent i EU-parlamentet11:16 1,85 millioner berørt av syklonen i Mosambik11:09 Glenn Solberg ny landslagstrener for Sverige11:07 Lavprisselskap kan gå konkurs10:44 Viking Sky-los reagerer på spekulasjoner10:42 – Solskjær kan få jobben denne uken10:41 Moxnes: – Regjeringen tillater eskalering med Russland10:23 Dramaten avlyser forestilling etter anklager09:45 VGs gransking lar vente på seg09:42 Uber kjøper konkurrent i Midtøsten09:40 Flere offentlige bygninger evakuert i Tyskland08:52 Vil rydde opp i mytene om plast i havet08:33 10.300 utlendinger ble norske statsborgere i fjor08:32 McGregor sier han legger opp08:31 Danmark vil likestille psykisk og fysisk vold08:30 Ronaldo: – Jeg er tilbake om to uker08:29 NSF: Man blir ikke nødvendigvis best i verden med Red Bull-avtale08:19 – Vi har ingen oversikt over usikret gjeld07:39 Sjåfør omkom i frontkollisjon på Sunnmøre07:38 Vil reise et minnesmerke for samene som sultestreiket foran Stortinget07:22 DSB setter døren på gløtt for fyrverkeriforbud07:18 Saudi-Arabia fordømmer USAs anerkjennelse av Golanhøydene06:47 Valgobservatører kritiserer Thailand-valget06:43 Ingen skadd i boligbrann i Haugesund06:30 Kamp til døra om å bli SV-nestleder05:55 Nye luft- og rakettangrep mot Gaza og det sørlige Israel05:53 Flere veier stengt etter uvær05:50 Dette skjer i dag05:35 Nye omfattende strømbrudd i Venezuela05:33 Det offentlige betaler for redningsaksjon rundt cruiseskipet05:30 Dette skjedde i natt04:50 Australia vil fengsle journalister for brudd på publiseringsforbud04:27 Ny AFP-ordning kan ramme unge arbeidstakere04:15 Pentagon setter av en milliard dollar til grensemur04:06 Bolsonaro vil feire Brasils militærdiktatur03:22 Hovedredningssentralene advarer mot svekket redningskapasitet02:52 Fortsatt dragkamp om Muellers rapport02:30 Tidenes laveste seertall for Skavlan01:58 Frp-politiker anmeldt for underslag – sier opp stortingsjobb01:55 Mexico krever unnskyldning for overgrep i kolonitiden01:44 Brann ved resirkuleringsanlegg i Kristiansund slukket01:27 Franske muslimer til sak mot Facebook og Google for terrorvideo01:11 Underhuset tar mer kontroll over brexitprosessen01:01 Borgerlig samarbeid for Ap i hver tredje kommune00:15 Rekordmange medlemmer i SV23:49 Erdogan: Hagia Sofia kan bli moské23:16 Valutakurser 25.03 (22.03)22:47 Brasils ekspresident Temer blir løslatt22:43 Frp-politiker anmeldt for underslag – sier opp stortingsjobb22:38 Barkley-dobbel da England snudde mot Montenegro
Siste nytt
22:44SportKamara berget 3-3 for Norge i ellevill fotballkamp22:22VerdenBoeing 737 MAX 8-fly måtte nødlande i USA22:08VerdenBrexit: Kan de omsider finne en utvei?21:51VerdenFlere barn drept i bombeangrep mot sykehus i Jemen20:55NorgeAvdekket arbeidslivskriminalitet under årets torskesesong20:40NorgePolitimann varsler sak mot staten etter omplassering20:37SportMcGregor etterforskes for overgrep20:35NorgeStortinget vedtok regler som skal hindre nye byggeskandaler20:30VerdenRød løper og æresgarde ventet kongeparet i Santiago19:59VerdenFlyalarmen har gått på nytt i Israel19:45SportMoi og Maars starter på Ullevaal, Tarik og kapteinen vraket19:41VerdenNy migrantkaravane på vei mot USA19:35Helse og livsstilUventet utfordring for NASA: Romherpes19:33VerdenUSA vil sende første kvinne til månen innen fem år19:19NorgeInspeksjonen av Viking Sky kan ende med sikkerhetstilråding til andre fartøy19:11NorgeKonvertitt-utvalget er lagt ned19:10VerdenNorwegian deltar på møte med Boeing i USA17:56ReiseHvem er kineserne som drar til Norge?17:41NorgeMoren til Tolga-brødrene er siktet for mishandling av en av sønnene17:19NorgeHells Angels-medlem drept med brekkjern - nordmann (35) dømt til livstid17:02SportLindelöf: – Man lytter alltid når Solskjær snakker16:57VerdenSiktelsen mot Jussie Smollett er frafalt16:54VerdenAlgeries forsvarssjef krever presidenten avsatt16:19SportMann fikk åtte års fengsel etter knivangrep på tennisstjerne16:17NorgePasient med diabetes døde trolig etter feilmedisinering16:11VerdenFN skal granske massakre i Mali16:02PolitikkFrp om SVs cruiseforslag: – Skammelig15:41VerdenEr 97 prosent av forskerne enige om at klimaendringer er menneskeskapte?15:25NorgeLege frifunnet for uaktsomt drap på samboer14:48VerdenNetanyahu advarer Hamas14:36SportRussland sparker alle sine dopingtestere14:27NorgeTre personer skadd da isras traff tog14:01VerdenVil ha slutt på å stille klokka14:00NorgeEks-Frp'er tapte søksmål13:54NorgeFarlig stoff lekket ut fra industribygg i Oslo13:36NorgeTo personer funnet omkommet i snøskred i Sørfold13:31VerdenKlimautslippene steg til nytt rekordnivå13:30PengerCyberangrep kan ha kostet Hydro 350 millioner13:13SportUEFA til disiplinær sak etter Englands EM-kval13:09ReiseViking Sky-passasjerer får pengene tilbake12:56NorgeTo barn skadd i bussulykke i Oslo12:48MotorUP advarer mot livsfarlig trend bak rattet12:47ReiseTyrkiaturen rammes av økt norsk flyskatt12:38NorgeVarsler påstand om forvaring for 18-åring etter drapet på Varhaug i fjor12:31NorgeIngen pågrepet etter overfallsvoldtekt mot kvinne med barnevogn12:31NorgeElleve rumenere dømt til fengsel for grove tyverier12:05PolitikkSV-rapport: Ulikheten øker, de rikeste drar fra11:52NorgePromillekjører skulle ha påfyll, stanset av politiet11:51PengerRiksrevisjonen er kritisk til oljevernberedskapen i nord11:32NorgeTillater bruk av elsykler i Oslomarka11:31KulturNye internettregler godkjent i EU-parlamentet11:16Verden1,85 millioner berørt av syklonen i Mosambik11:09SportGlenn Solberg ny landslagstrener for Sverige11:07ReiseLavprisselskap kan gå konkurs10:44NorgeViking Sky-los reagerer på spekulasjoner10:42Sport– Solskjær kan få jobben denne uken10:41PolitikkMoxnes: – Regjeringen tillater eskalering med Russland10:23KulturDramaten avlyser forestilling etter anklager09:45KulturVGs gransking lar vente på seg09:42PengerUber kjøper konkurrent i Midtøsten09:40VerdenFlere offentlige bygninger evakuert i Tyskland08:52VerdenVil rydde opp i mytene om plast i havet08:33Norge10.300 utlendinger ble norske statsborgere i fjor08:32SportMcGregor sier han legger opp08:31VerdenDanmark vil likestille psykisk og fysisk vold08:30SportRonaldo: – Jeg er tilbake om to uker08:29SportNSF: Man blir ikke nødvendigvis best i verden med Red Bull-avtale08:19Penger– Vi har ingen oversikt over usikret gjeld07:39NorgeSjåfør omkom i frontkollisjon på Sunnmøre07:38KulturVil reise et minnesmerke for samene som sultestreiket foran Stortinget07:22NorgeDSB setter døren på gløtt for fyrverkeriforbud07:18VerdenSaudi-Arabia fordømmer USAs anerkjennelse av Golanhøydene06:47PolitikkValgobservatører kritiserer Thailand-valget06:43NorgeIngen skadd i boligbrann i Haugesund06:30PolitikkKamp til døra om å bli SV-nestleder05:55VerdenNye luft- og rakettangrep mot Gaza og det sørlige Israel05:53NorgeFlere veier stengt etter uvær05:50NorgeDette skjer i dag05:35VerdenNye omfattende strømbrudd i Venezuela05:33NorgeDet offentlige betaler for redningsaksjon rundt cruiseskipet05:30NorgeDette skjedde i natt04:50VerdenAustralia vil fengsle journalister for brudd på publiseringsforbud04:27PengerNy AFP-ordning kan ramme unge arbeidstakere04:15VerdenPentagon setter av en milliard dollar til grensemur04:06VerdenBolsonaro vil feire Brasils militærdiktatur03:22NorgeHovedredningssentralene advarer mot svekket redningskapasitet02:52PolitikkFortsatt dragkamp om Muellers rapport02:30NorgeTidenes laveste seertall for Skavlan01:58NorgeFrp-politiker anmeldt for underslag – sier opp stortingsjobb01:55VerdenMexico krever unnskyldning for overgrep i kolonitiden01:44NorgeBrann ved resirkuleringsanlegg i Kristiansund slukket01:27KulturFranske muslimer til sak mot Facebook og Google for terrorvideo01:11PolitikkUnderhuset tar mer kontroll over brexitprosessen01:01PolitikkBorgerlig samarbeid for Ap i hver tredje kommune00:15PolitikkRekordmange medlemmer i SV23:49VerdenErdogan: Hagia Sofia kan bli moské23:16NorgeValutakurser 25.03 (22.03)22:47VerdenBrasils ekspresident Temer blir løslatt22:43PolitikkFrp-politiker anmeldt for underslag – sier opp stortingsjobb22:38SportBarkley-dobbel da England snudde mot Montenegro
Populært