Meny

Her er drømmebedriftene!

Statoil er drømmebedriften for flest blant de med tre til ti års arbeidserfaring (foto: Scanpix).

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Miljø- og finanskriser er glemt. Finansselskaper er blitt stuerene. Her er selskapene de unge helst vil jobbe for.

3.471 ansatte med tre til ti års jobberfaring (gjennomsnittlig fem år) etter avsluttet utdannelse, er spurt om hva de mener er viktig for den videre karrieren.

De har også blitt spurt hvor de aller helst vil jobbe: Hva er drømmebedriften?

Statoil topper
Svarene viser at olje- og offshoreselskaper går kraftig fremover blant ingeniører, tross ferske miljøkatastrofer i Norge og internasjonalt, skriver Dagens Næringsliv.

Statoil topper som ifjor, fulgt av Aker Solutions, mens både ConocoPhillips, Shell, Esso/ExxonMobil og utskjelte BP rykker kraftig nedover.

Blant økonomer er DnB NOR på annenplass, mens Nordea, Sparebank1 og First Securities rykker kraftig oppover fra fjorårets liste (se hele listen nederst).

First Securities bekrefter at selskapet merker økt pågang. Selskapet hoppet 17 plasser på listen, sammenlignet med fjoråret.

- De siste årene har vi merket generell økt interesse for å jobbe hos oss, noe vi naturligvis er godt fornøyd med, sier kommunikasjonssjef Tor Arne Olsen i First Securities til DN.no

Han forteller at selskapet bruker mye tid på rekruttering og på å finne de rette og beste hodene.

- Vi kjører blant annet omfattende prosesser i forbindelse med våre populære traineeprogrammer, og det er flott å registrere at studenter kontakter oss veldig lang tid i forkant med ambisjoner om å bli inkludert i programmet, sier Olsen.

Les: Disse selskapene liker vi dårligst

Sjefer som inspirerer
Over 50 prosent av de spurte verdsetter friheten til å jobbe uten at det går ut over privatlivet.

Nå er det først og fremst følelsen av å bli satset på som får unge arbeidstakere til å bli, samtidig som å få anledning til å ha et privatliv. Dette kommer frem av undersøkelsen.

Viktigst av alt etter lønnspakken, ifølge 58 prosent av de spurte, er sjefer som inspirerer, støtter og utvikler ansatte.

Les også:

Finansrådgiver må dekke tapene for vaktmester

Statoils farligste plattformer

Vil ha sjefer under 30 år

Dobbel så rask mobil - gratis

Sjekk listen over drømmebedriftene her:

 Drømmebedriftene:     
 Selskap20102009Endring
  Rank%Rank%ranking
 Statoil125,6124,20
 DnB NOR218,0212,30
 Norges Bank310,749,31
 Aker Solutions410,4106,56
 McKinsey & Company59,977,22
 

Orkla

69,768,10
 

Innovasjon Norge

79,2310,7-4
 

Telenor

88,386,90
 Google98,296,80
 Utenriksdepartementet107,458,6-5
 Nordea116,3214,910
 Det Norske Veritas126,2116,0-1
 Sparebank 1126,2303,618
 

Statkraft

146,0175,33
 Ernst & Young155,9234,78
 L'Oréal155,9155,50
 Hydro175,7135,7-4
 The Boston Consulting Group185,4175,3-1
 IKEA195,2165,4-3
 PricewaterhouseCoopers205,1224,82
 Pareto Gruppen215,0254,44
 First Securities224,9393,117
 SAS224,9195,1-3
 ConocoPhillips Norge244,8363,312
 Finansdepartementet254,6145,7-11
 KPMG264,4472,721
 Schibsted264,4244,5-2
 Tine284,2274,1-1
 Microsoft294,1125,9-17
 Handelsbanken303,6393,19
 Gjensidige313,5572,126
 Jotun313,5293,7-2
 Deloitte333,4303,6-3
 Ringnes343,3333,5-1
 Seadrill343,3572,123
 ABG Sundal Collier363,2433,17
 Norgesgruppen363,2205,0-16
 Accenture383,1542,316
 Norad383,1254,4-13
 Finanstilsynet383,1861,148
 Storebrand413,0303,6-11
 Olje- og Energidepartementet422,9353,3-7
 SEB422,9393,1-3
 Esso/ExxonMobil442,8552,311
 Nestlé442,8283,7-16
 Skatteetaten442,8472,73
 Shell472,7443,0-3
 Capgemini482,6562,28
 Odfjell Drilling482,6532,55
 Kongsberg Gruppen502,6691,619
       
       
 Ingeniørbedrifter:     
 Selskap20102009Endring
  Plass%Plass%ranking
 Statoil138,2133,70
 Aker Solutions216,7215,90
 ConocoPhillips Norge310,368,13
 Det Norske Veritas48,939,5-1
 Shell58,696,84
 

FMC Technologies

67,948,7-2
 Sintef77,787,31
 Hydro87,277,4-1
 

Statkraft

97116,32
 Kongsberg Gruppen106,848,7-6
 Schlumberger116,3155,64
 Multiconsult126,1185,46
 Norconsult126,1126,20
 Odfjell Drilling146135,9-1
 Esso/ExxonMobil155,9234,58
 Rambøll165,8195,23
 Subsea7165,8165,40
 ABB185,396,8-9
 BP195,229410
 Seadrill205145,6-6
 Siemens205205,10
 Sweco224,9274,35
 Olje- og Energidep.234,8303,87
 Aibel244,6402,816
 National Oilwell244,6234,5-1
 Forsvarets forskningsinst.264,5165,4-10
 

Skanska Norge

264,5264,40
 Rolls-Royce283,9214,9-7
 Statsbygg293,5363,27
 Statens vegvesen303,4313,61
 AF Gruppen313,2373,16
 Asplan Viak313,2323,41
 

Innovasjon Norge

313,2224,8-9
 Halliburton343,1353,21
 Statnett343,1442,410
 

Tandberg

343,1512,117
 

Telenor

3733831
 COWI382,9234,5-15
 Veidekke392,8323,4-7
 Forsvaret402,7284,1-12
 Google402,7502,210
 REC Group402,7393-1
 Reinertsen402,7402,80
 Forsvarsbygg442,6631,519
 GDF Suez442,6830,939
 Jernbaneverket442,6442,40
 Kongsberg Automotive472,4442,4-3
 Norges Vassdrags- og Energidirektorat472,4571,610
 Institutt for energiteknikk492,3442,4-5
 Norad502,2432,7-7
Privatøkonomi
Populært