Meny

Norge er det dyreste ferielandet

Operataket som attraksjon er gratis, men det er alt det rundt som koster (foto: Colourbox).

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Men Danmark er det dyreste landet å bo i.

Danmark er det landet det er dyrest å bo, med en indeksverdi på 141. Norge har falt ned til en andreplass med en indeksverdi på 139.

Det er Eurostat som står bak disse tallene. De utgir den europeiske kjøpekraftundersøkelsen én gang i året.

Makedonia er landet med de laveste prisene. Prisnivået er under halvparten av gjennomsnittlig EU-nivå, med en indeksverdi på 47. Bulgaria er nest billigst med en indeks på 51.

Fakta om undersøkelsen
Det er 37 europeiske land med i denne undersøkelsen. Resultatene av undersøkelsen er uttrykt i prisnivåindekser, som viser hvordan et lands prisnivå er i forhold til gjennomsnittet av de 27 EU-landene (EU27=100). Hvis for eksempel indeksen for et lands prisnivå er 120, betyr dette at landets nivå er 20 prosent høyere enn gjennomsnittet av de 27 EU-landene.

Det er laget indekser for 12 hovedgrupper, i tillegg til hovedindeksen.

Norge topper mange kategorier
Norge kommer dyrest ut i seks av 12 kategorier. Vi har det høyeste prisnivået på matvarer og alkoholfrie drikkevarer, alkoholholdige drikkevarer og tobakk, klær, sko, transporttjenester, samt holtell- og restauranttjenester.

Valutaendringer viktige
Det er valutaendringene som har gjort at Danmark har gått forbi oss som det dyreste landet. Norske kroner har også svekket seg i forhold til europen, slik at det er dyrere å feriere i EU-land.

Islandske kroner har svekket seg kraftig, noe som har gjort Island en god del billigere, sett med utlendingenes øyne. Engelse pund har også svekket seg en del.

Slik er indeksen for de 37 landene, gjennomsnittet for EU-landene er 100 (Kilde: Eurostat/SSB):

Ferieindeksen
Det du etterspør i ferien kan gi et litt annet resultat enn om du bor der. Vi har laget en enkel indeks, der vi har tatt med tre varegrupper som skal representere feriebudsjettet. Disse vareguppene er:

  • Matvarer og alkoholfrie drikkevarer
  • Alkoholholdige drikkevarer og tobakk
  • Hotell- og restauranttjenester

Dette er varegrupper som tar en stor del av feriebudsjettet. Ferieindeksen er gjennomsnittet av de tre vareguppens indeks.

I denne sammenhengen topper Norge suverent listen. Det er avgiftene på alkohol og tobakk som sørger for vår suverene posisjon på denne listen. Men Norge er også på topp i de to andre kategoriene.

Irland har også høye alkoholavgifter, og går opp til andre plass. Danmark ramler ned på tredje plass. Danmark er nest dyrest på matvarer og hotell/restauranttjenester, noe lengre ned på listen over alkoholholdige drikkevarer.

Også her er Makedonia klart billigst med en indeksverdi på 49. Bulgaria er nest billigst med 57.

Slik ser listen ut, sortert etter ferieindeksen.

LandFerieindeksenMatvarer og alkoholfrie drikkevarerAlkoholholdige drikkevarer og tobakkHotell- og restauranttjenester
Norge180154217168
Irland149127184137
Danmark139147120151
Finland132125137135
Island131120139135
Sverige126117136126
Storbritannia119104150103
Sveits11813595125
Frankrike109104108116
Italia109115107106
Belgia108113101111
Luxembourg10411789106
Kypros10210698103
Østerrike10211292101
Tyskland10110697100
Nederland978899103
Hellas951018996
Malta90899684
Tyrkia89879190
Kroatia88948783
Spania88947594
Slovenia85957485
Portugal84869075
Latvia81857880
Estland81877481
Tsjekkia77828565
Polen77757483
Ungarn74837167
Slovakia72817361
Litauen70766372
Serbia66825462
Romania65716162
Bosnia-Hercegovina59754558
Montenegro59774159
Albania58745744
Bulgaria57676340
Makedonia49594345

Kilde: Eurostat/SSB.

Populært

Velkommen til debatt

ABC Nyheter ønsker velkommen til debatt om det meste. Men vi krever at du er saklig og viser respekt for menneskene sakene handler om og dine meddebattanter. Regler for kommentering finner du her.

Tor Strand, redaktør.

comments powered by Disqus