98 demonstranter pågrepet i Trump Tower

Politiet pågrep mange av demonstrantene som torsdag strømmet inn i Trump Tower i New York for å vise sin motstand mot pågripelsen av den palestinske aktivisten Mahmoud Khalil.
Politiet pågrep mange av demonstrantene som torsdag strømmet inn i Trump Tower i New York for å vise sin motstand mot pågripelsen av den palestinske aktivisten Mahmoud Khalil. Foto: Yuki Iwamura / AP / NTB

Flere hundre demonstranter fra Jewish Voice for Peace fylte torsdag lobbyen i Trump Tower i New York i protest mot pågripelsen av en palestinsk studentleder.

Etter å ha bedt demonstrantene om å forlate bygningen på Fifth Avenue i New York, rykket politiet inn og begynte å pågripe dem.

98 demonstranter ble pågrepet, opplyser politiet.

«Jøder sier: Slutt å væpne Israel», «Få Mahmoud hjem nå» og «Kjemp mot nazister, ikke studenter», sto det blant annet på demonstrantenes bannere.

Trump-ordre

Mahmoud Khalil ble pågrepet forrige lørdag som følge av en ordre fra president Donald Trump.

Trump krever at utenlandske studenter som deltar i det han omtaler som «terroristvennlige, antisemittiske og antiamerikanske» protester, skal utvises fra USA.

30 år gamle Khalil har vært en av lederne for protestbevegelsen som oppsto på Columbia-universitet i New York som følge av Israels krigføring i Gaza.

Stanset utvisning

En dommer har foreløpig stanset utenriksdepartementets forsøk på å utvise ham. Studenten anklages for å ha undergravd amerikansk utenrikspolitikk, en anklage kritikere mener er en trussel mot ytringsfriheten.

Khalil har såkalt grønt kort, det vil si permanent oppholdstillatelse i USA. Han er også gift med en amerikansk statsborger.

Blant dem om deltok i torsdagens demonstrasjon, var skuespiller Debra Winger.

– Jeg forsvarer bare min rettigheter, jeg forsvarer Mahmoud Khalil, som er ulovlig bortført og brakt til et hemmelig sted, sier Winger, som ikke ble pågrepet.

Hun viser til at Khalils advokat ikke umiddelbart fikk vite hvor han var etter pågripelsen.