
Latvias statsminister Evika Silina varsler kraftig økning av landets forsvarsbudsjett. Foto: AP / NTB
Neste år vil Latvias forsvarsbudsjett tilsvare 4 prosent av BNP. Deretter skal det økes ytterligere til 5 prosent av BNP, opplyste statsminister Evika Silina og forsvarsminister Andris Spruds etter et regjeringsmøte tirsdag.
Nato-landene har forpliktet seg til å bruke minst 2 prosent av BNP på forsvaret, men USAs president Donald Trump har tatt til orde for at de må bruke 5 prosent.
USA bruker i år i underkant av 3,4 prosent av BNP på forsvaret, mens Latvia planlegger å bruke i overkant av 3,4 prosent i år
– Latvias forsvarsbudsjett må økes da det umiddelbart trengs ytterligere militær kapasitet, sier Spruds.
Silina understreker at pengene må skaffes til veie ved å kutte i landets øvrige budsjetter.