Redningsskip i Middelhavet anklager Italia for kynisk spill

Redningsskipet «Ocean Viking» på vei til havn i Toulon i Frankrike en novemberdag i 2022.
Redningsskipet «Ocean Viking» på vei til havn i Toulon i Frankrike en novemberdag i 2022. Foto: Daniel Cole / AP / NTB
Artikkelen fortsetter under annonsen

Den franske gruppen SOS Méditerranée, som driver det norskflaggede redningsskipet «Ocean Viking» i Middelhavet, anklager italienske myndigheter for kynisk spill.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Redningsskipet plukket opp 101 migranter, inkludert 29 kvinner og sju barn, fra en båt som trengte hjelp utenfor Libya.

Italienske myndigheter ville kun tillate at migrantene ble sluppet i land i Ravenna, som var fire dagers tur unna i vanskelige farvann, ifølge gruppen.

– Vi ber italienske myndigheter om å angi en nærere havn, opplyser gruppen.

Det understrekes at ifølge folkeretten må overlevende få gå i land innen rimelig tid, heter det videre.

– I mer enn to år har Italia gjennom sin havnepolitikk med overlegg forsinket redningsoperasjoner og satt liv i fare. Disse kyniske avgjørelsene koster liv, uttaler gruppen.

Migrantene om bord er i hovedsak fra Somalia, Syria, Eritrea og Egypt.

Så langt har 31 mennesker på vei til Europa mistet livet i Middelhavet så langt i år. I løpet av fjoråret ble 2301 dødsfall registrert.