Kilde til Reuters: Over hundre tusen har flyktet fra Syria siden Assads fall

En ødelagt stridsvogn, som tilhørte Bashar al-Assads styrker, i utkanten av Aleppo i Syria. En del av Syrias sjiamuslimer frykter for framtiden når sunnimuslimske islamister nå har overtatt styringen av landet.
En ødelagt stridsvogn, som tilhørte Bashar al-Assads styrker, i utkanten av Aleppo i Syria. En del av Syrias sjiamuslimer frykter for framtiden når sunnimuslimske islamister nå har overtatt styringen av landet. Foto: Omar Albam / AP / NTB
Artikkelen fortsetter under annonsen

Titusener av sjiamuslimer og andre minoriteter har flyktet fra Syria til Libanon siden Assad-regimets fall, ifølge en ikke navngitt libanesisk tjenesteperson.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Det er nyhetsbyrået Reuters som har snakket med kilden, som skal være tilknyttet forsvaret eller sikkerhetstjenestene i Libanon.

Til sammen skal over hundre tusen mennesker ha krysset grensa mellom landene på under en uke. De aller fleste er sjiamuslimer eller medlemmer av andre minoritetsgrupper i Syria.

Opplysningene er ikke bekreftet av andre kilder. Men ved den største grenseovergangen til Libanon har Reuters snakket med sjiamuslimer som har ventet i flere dager på å komme seg ut av Syria. Flere sier de har mottatt trusler.

Flere av gruppene som deltok i opprøret mot Bashar al-Assad, var sunnimuslimske islamister. Opprøret ble ledet av HTS, som har lovet å beskytte minoritetsgrupper.

Uroen blant sjiamuslimene ved grensa viser imidlertid at ikke alle lar seg overbevise av HTS' løfter.