
Japan straffer «mobilsyklister»

En ny lov i Japan straffer syklister som blir tatt med mobilen fremme.
Fra den første november i år er mobilbruk for syklister forbudt i Japan. Den nye loven kommer som respons på økt antall ulykker knyttet til mobilbruk, skriver det japanske nyhetsbyrået NHK.
Mobilen blir en stadig større del av vår hverdag og kan virke distraherende for de som har lang reisevei til jobb eller skole. Med flere som bruker sykkelen som transportmiddel, har antall ulykker som involverer mobilen økt melder japansk politi, ifølge NHK.
Nå risikerer syklister som blir tatt i mobilbruk mens de sykler straff. Det kan bli opp til et halvt år fengsel eller en bot på over 7000 kroner for de som blir tatt.
Om du forårsaker en ulykke på grunn av mobilen mens du sykler kan straffen bli opp til ett år fengsel eller en bot på over 21,000 kroner.
Sykler regnes som kjøretøy i Japan. Mobilbruk og alkoholforbruk er derfor nå strengt forbudt, enten transportmiddelet består av to eller fire hjul.