Seerrekord for Eurovision

Eurovision Song Contest, som i år ble vunnet av sveitsiske Nemo, trakk en million flere seere enn i fjor. Foto: Jessica Gow/ TT / AP / NTB
Eurovision Song Contest, som i år ble vunnet av sveitsiske Nemo, trakk en million flere seere enn i fjor. Foto: Jessica Gow/ TT / AP / NTB Foto: NTB

EBU anslår at 163 millioner seere, fordelt på 37 kringkastere fikk med seg årets kontroversielle Eurovision Song Contest. Det er ny seerrekord.

Seertallene fra Den europeiske kringkastingsunionen inkluderer begge semifinalene og finalen i Malmö tidligere denne måneden.

Til sammen ble det én million flere enn i Liverpool i fjor og to millioner mer enn Eurovision-finalene i italienske Torino for to år siden.

Årets utgave av verdens største musikkonkurranse var preget av kontroverser allerede før den startet, i all hovedsak knyttet til Israels deltakelse. I tillegg ble Nederlands artist utestengt underveis i Eurovision-uken i Malmö.

I Tyskland hadde finalen i gjennomsnitt 8,1 millioner seere, mens tallene for Storbritannia og Frankrike hadde et snitt på henholdsvis 7,7 og 5,4 millioner seere.

Finalen genererte også 6,5 milliarder visninger på Tiktok, fordelt på nesten 500 millioner brukere.

Her hjemme gikk imidlertid seertallene ned i år. NRK meldte nylig at 884.000 seere fikk med seg finalen der Norge og Gåte endte på sisteplass. I fjor var det 1,077 millioner som så finalen på NRK.