Nord-Korea: Vil styrke atomavskrekking
USAs energidepartement sier deres atomsikkerhetsmyndighet gjennomførte en såkalt subkritisk test i Nevada for å samle inn data om påliteligheten og effektiviteten til ladets atomstridshoder.
– For å takle den strategiske ustabiliteten i regionen og resten av verden forårsaket av USAs handlinger, er vi nødt til å revurdere hvilke tiltak som er nødvendige for å bedre vår samlede atomavskrekking i tråd med våre suverene rettigheter og de tilgjengelig mulighetene, sier det nordkoreanske nyhetsbyrået KCNA mandag morgen.
Subkritiske tester foregår uten en kjernefysisk eksplosjon og utløser ikke en kjernereaksjon av fisjon. USA har underskrevet prøvestansavtalen og sluttet å utføre prøvesprenginger i 1992.
Nord-Korea har utført seks underjordiske tester og antas å være klar for en sjuende test, men sørkoreanske tjenestemenn sier de ikke har indikasjoner om at dette er nær forestående.
FN har ilagt Nord-Korea sanksjoner som følge av atomtestene og utviklingen av ballistiske raketter.