Japan har startet å slippe ut kjølevann fra Fukushima-kraftverket i havet

Torsdag startet Japan å slippe ut behandlet kjølevann fra atomkraftverket i Fukushima, som ble rammet av jordskjelvet og den påfølgende tsunamien i 2011. Foto: Kyodo News / AP / NTB
Torsdag startet Japan å slippe ut behandlet kjølevann fra atomkraftverket i Fukushima, som ble rammet av jordskjelvet og den påfølgende tsunamien i 2011. Foto: Kyodo News / AP / NTB Foto: NTB

Som varslet begynte Japan torsdag å slippe ut behandlet kjølevann fra atomkraftverket i Fukushima, opplyser kraftleverandøren Tepco.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA) sier kjølevannet ikke utgjør noen trussel mot mennesker eller miljøet når det slippes ut i Stillehavet. Likevel har både lokale fiskere og naboland som Kina protestert mot planene. Kina har også truet med «tiltak».

Det oppsto en nedsmelting i en av reaktorene i Fukushima etter et jordskjelv og en påfølgende tsunami i 2011. Selv om reaktorene ikke lenger er i drift, må de fortsatt kjøles ned med vann som lagres i tanker.

På grunn av plassproblemer er det laget en plan for å pumpe det behandlede kjølevannet ut i havet gjennom en én kilometerlang tunnel. Vannet skal først renses og tynnes ut med sjøvann. Det er ventet at det vil ta 30 år å kvitte seg med drøyt 1,3 millioner tonn vann.