
Enighet i tysk lønnsoppgjør

Den føderale regjeringen, kommunene og fagforeningene har kommet til enighet i lønnsforhandlingene for 2,5 millioner offentlig ansatte i Tyskland.
Innenriksminister Nancy Faeser kunngjorde enigheten rundt den kollektive avtalen ved midnatt natt til søndag, etter flere timer med forhandlinger lørdag kveld.
Faeser beskriver avtalen som god og rettferdig. Blant annet er det enighet om lønnsjustering som tar hensyn til inflasjonen i landet, melder allmennkringkasteren ARD.
Faeser sier avtalen også handler om å tiltrekke offentlig sektor mer faglært arbeidskraft.
– Vi må tiltrekke oss flere fagarbeidere. Derfor mener jeg det er viktig å gjøre offentlig sektor mer attraktiv, sier hun.
Samtidig har det vært viktig å ta hensyn til den stramme budsjettsituasjonen, legger hun til.
– Også på dette punktet kan jeg si at vi har fått det til, sier Faeser.
Europas største økonomi har den siste tiden vært rammet av en rekke streiker, siste gang fredag da jernbanearbeidere og flyplassansatte la ned arbeidet.