Ingen FN-granskning av Nord Stream-eksplosjonene

Enorme mengder metan boblet opp fra Østersjøen da rørledningene Nord Stream 1 og 2 ble ødelagt i september i fjor.
Enorme mengder metan boblet opp fra Østersjøen da rørledningene Nord Stream 1 og 2 ble ødelagt i september i fjor. Foto: AP / NTB
Artikkelen fortsetter under annonsen

Russland fikk ikke gjennomslag for en uavhengig granskning av Nord Stream-eksplosjonene i FNs sikkerhetsråd mandag.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Artikkelen fortsetter under annonsen

Kun Russland, Kina og Brasil stemte for Russlands utkast til en resolusjon, mens de resterende tolv medlemmene av Sikkerhetsrådet avsto fra å stemme.

En resolusjon i FNs sikkerhetsråd trenger minst ni stemmer for og ingen veto fra Russland, Kina, Frankrike, USA eller Storbritannia for å vedtas.

Gassrørledningene Nord Stream 1 og 2 ble rammet av eksplosjoner og ødelagt i fjor høst. Enorme mengder metan strømmet ut av rørene, gjennom vannet og opp i atmosfæren, hvor metan fungerer som en klimagass.

Rørledningene fraktet gass fra Russland til Tyskland, og russerne har gjentatte ganger klaget over ikke å få delta i etterforskningen av sabotasjeaksjonen.