Ekspert: Fordel for Russland med en pause i krigen

Ukrainske soldater i Kharkiv-regionen i september.
Ukrainske soldater i Kharkiv-regionen i september.  Foto: AP / NTB

Dansk militæranalytiker spår en fastlåsning ved fronten i Ukraina til vinteren. 

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

De fleste eksperter er samstemte om at Ukraina har overtaket og momentumet i krigen. Ukraina har i det siste gjort en rekke framskritt på slagmarken, og de russiske styrkene sliter med strukturelle problemer, ifølge ekspertene.

Men den ukrainske offensiven vil ikke bare evig, ifølge den danske militæranalytikeren Alexander Høgsberg Tetzlaff.

På et tidspunkt går ukrainerne tom for energi og forsyninger, sånn som vi så med russerne i løpet av sommeren. Derfor har de det travelt med å få til mest mulig før vinteren kommer, sier han til dansk TV2.

Her kan du lese alt om krigen i Ukraina!

– Massive problemer

For nettopp vinteren kan komme til å sette sitt preg på krigen. Ifølge Tetzlaff vil de store offensivene trolig ikke bli de samme som vi har sett i krigen til nå. Dette skyldes de lave temperaturene, i gjennomsnitt er det tre minusgrader i Ukraina i januar. Tetzlaff mener været kommer til å bli en utfordring i seg selv.

Analytikeren forutser at det vil bli en slags fastlåsning ved frontavsnittene, noe han mener kan være en fordel for Russland.

Russerne har massive problemer med sin krigsmaskin for øyeblikket. Ballen er alltid på deres side av banen. Det vil være en fordel for dem hvis det snart kommer en pause, så de kan drikke litt vann og slikke sårene sine, sier Tetzlaff til dansk TV2.

– Urovekkende utvikling

Ukrainske angrep på Krim, gjenerobring av okkuperte byer som er annektert og andre offensiver blir møtt med harde reaksjoner og teppebombing fra Russland.

De ser på slike angrep som angrep på russisk jord. Samtidig øker krigsretorikken mot Vesten i Moskva.

– Jeg synes å se en urovekkende utvikling, og det er at vestlige ledere blir sterkere og sterkere følelsesmessig engasjert. Det er ikke rart, for brutaliteten i den russiske krigføringen, med drap på sivile og landsbyer som jevnes med jorden, er og blir grusomme brudd på Folkeretten, sier professor Tormod Heier ved Stabsskolen til NTB.