Fredsprisvinnerens kollega: – Har ikke ord for hvor mye dette betyr

Bilde av Nobels fredsprisvinner for 2022, Ales Bjaljatski, i Nobels hage på Det Norske Nobelinstitutt, sammen med tidligere fredsprisvinnere.
Bilde av Nobels fredsprisvinner for 2022, Ales Bjaljatski, i Nobels hage på Det Norske Nobelinstitutt, sammen med tidligere fredsprisvinnere. Foto: Rodrigo Freitas / NTB

Ales Bjaljatski har ikke fått beskjed om fredsprisen ennå, men prisen er en inspirasjon for hele demokratibevegelsen i Belarus, sier en kollega av ham.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

– Jeg har ingen ord som kan beskrive hvor mye dette betyr for aktivistene og menneskerettsforkjemperne i Belarus. Det er et godt eksempel på anerkjennelse, og i mange år framover vil belarusiske demokratiforkjempere bli inspirert av Ales og denne pristildelingen, sier Anastasia Autsjarova til NTB.

Les alt om Nobels fredspris her

Hun jobber for organisasjonen Viasna, som ble stiftet av fredsprisvinneren. Hennes jobb er å ta imot telefoner fra familier til de mange politiske fangene i Belarus. Fredsprisvinneren er en av dem.

– Ales er en antastisk person, veldig inspirerende og snill. Hans nærvær har alltid vært positivt, så jeg er veldig glad for at han nå får denne prisen og anerkjennes for sitt arbeid. Vi savner ham og håper han kommer ut så fort som mulig, sier Autsjarova.

– Jeg vil også oppfordre Norges ledere til å skrive til ham i fengselet hvis de har mulighet, det betyr så mye for folk som er innesperret. Noen av brevene kommer fram, sier hun.

– Verre enn noen gang

Selve nyheten om fredsprisen har ikke nådd fram til fredsprisvinneren ennå. Autsjarova håper han får vite om det snart.

– Han har vært i fengsel i mer enn et år nå, uten en rettferdig rettssak. Han er fengslet på grunn av menneskerettsarbeidet sitt. Det er veldig vanskelig å kommunisere med ham, sier Autsjarova.

Ales Bjaljatski under en rettssak i Minsk i 2011. Foto: Sergei Grits / AP / NTB
Ales Bjaljatski under en rettssak i Minsk i 2011. Foto: Sergei Grits / AP / NTB

Hun beskriver situasjonen i Belarus som ille.

– Det er verre enn noen gang. Det er folk som risikerer flere år i fengsel for sine politiske menigheter og kampen for demokrati. Det er vanskelige tider. Men det er alltid håp for framtiden, og jeg tror denne nobelpristildelingen kan inspirere folk til å fortsette kampen, sier hun.

Hun hyller Bjaljatski og sier han alltid klarer å beholde optimismen, på tross av de mange prøvelsene han er stilt overfor. Det er andre gang han sitter fengslet etter det menneskerettsaktivister sier er politisk motiverte prosesser.

– Han er en veldig inspirerende person. Det er ikke mange som har det samme motet i en slik situasjon. Å sitte i fengsel i Belarus er virkelig ille. Det er vanskelig å være i fengsel nå, sier hun.

– Inspirerende

Hun omtaler Bjaljatskis holdning til fangenskapet som svært inspirerende.

– Det er faktisk veldig inspirerende, for uansett hvor dårlig han ble behandlet, gikk han ut av fengselet og fortsatte. I sitt arbeid prøver han å hjelpe andre som er undertrykket, sier hun.

Hun sier fredspristildelingen kom overraskende på organisasjonen, og at ingen var forberedt på det. Hun vet derfor ikke hvem som kommer til Oslo for å ta imot prisen på Bjaljatskis vegne.