Prognose spår negativ vekst i dansk økonomi

Nyhavn i København sentrum.
Nyhavn i København sentrum. Foto: Fredrik Hagen / NTB

Den danske Nationalbanken forutser en negativ vekst på 0,1 prosent neste år, kommer det fram av en ny prognose.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Ifølge Nationalbanken vil det danske bruttonasjonalproduktet stige med 2 prosent i år, mens det deretter vil falle med 0,1 prosent i 2023. Siden vil det igjen stige til 1,2 prosent.

– Vi kan forberede oss på en periode med svekket aktivitet og nedgang i sysselsettingen, uttaler direktør Lars Rohde i Nationalbanken i en kommentar til prognosen.

– Men vi må huske at dette skjer etter en veldig sterk vekst etter koronapandemien, som har ført til et stramt arbeidsmarked, fortsetter han.

De dårlige utsiktene for den danske økonomien er knyttet til inflasjonen, som har nådd historisk høye nivåer. Nationalbanken anslår at den vil nå 8,6 prosent totalt.