Ukrainas ambassadør forventer rask militærutstyr-avgjørelse fra Støre

Ukrainas ambassadør Vjatsjeslav Jatsjuk under en markering til støtte for Ukraina foran Stortinget lørdag formiddag.
Ukrainas ambassadør Vjatsjeslav Jatsjuk under en markering til støtte for Ukraina foran Stortinget lørdag formiddag. Foto: Beate Oma Dahle / NTB
Artikkelen fortsetter under annonsen

Ukrainas ambassadør til Norge sier den ukrainske regjeringen er glad for at Norge vurderer å sende militærutstyr til landet. Han håper på en rask avgjørelse.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Artikkelen fortsetter under annonsen

– Ukraina ønsker den norske statsministerens kunngjøring om at Norge vurderer å sende militærutstyr til ukrainske styrker, velkommen. Dersom det gjennomføres, vil dette være en historisk avgjørelse for Norge tatt i riktig øyeblikk, sier ambassadør Vjatsjeslav Jatsjuk i en uttalelse sendt til NTB.

– Deres verste strategiske blemme

Han sier det ikke bare vil være et sterkt uttrykk for solidaritet med Ukraina, men også et veldig praktisk bidrag for å bistå Ukrainas «heroiske motstand».

– Det vil også sende nok et signal til Kreml om hvorfor deres avgjørelse om å invadere Ukraina var deres verste strategiske blemme, som må rettes opp umiddelbart, sier Jatsjuk.

Han sier at i lys av situasjonens alvorlighetsgrad, forventer Ukraina at relevante avgjørelser fra den norske regjeringen tas så raskt som mulig.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) sa lørdag til NRK at han vil vurdere om Norge skal sende militært utstyr til Ukraina. Det er ikke snakk om skarpe våpen, men annet militært utstyr som Ukraina kan ha bruk for, opplyste han.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

– Vi vil gå gjennom de listene Ukraina har gitt oss av forsvarsmateriell de trenger, og vi vil se om det er noe Norge kan bidra med av det, sa Støre til NTB.

Venstre holder hastemøte

Venstre sier de støtter regjeringens forslag om eksport av militært B-materiell til Ukraina, men vurderer også å fremme forslag om å tillate eksport av våpen.

Landsstyret i partiet er kalt inn til digitalt hastemøte om saken mellom klokken 20 og 21 søndag kveld.

Artikkelen fortsetter under annonsen
Artikkelen fortsetter under annonsen

I forslaget til innstilling til landsstyret heter det:

«Venstre støtter regjeringens forslag om eksport av militært materiell (B-materiell) til Ukraina, men fremmer i tillegg eget forslag om å også tillate eksport av våpen (A-materiell)».

– Et avgjørende øyeblikk for oss alle

Norske eksportkontrollregler begrenser i dag anledningen til at våpen og ammunisjon produsert i Norge skal selges til områder der det er krig eller krig truer, eller til land hvor det er borgerkrig. Bakgrunnen er et enstemmig stortingsvedtak fra 1959.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Støre har åpnet for å sende militært materiell til Ukraina, men sa lørdag at det ikke dreier seg om våpen. Jatsjuk har bedt Norge om endre på loven og eksportere våpen.

– Vi vet om de eksisterende hindringene i det norske lovverket. Samtidig tror vi virkelig at dette er et avgjørende øyeblikk for oss alle, og vi må alle vise politisk vilje til å stå sammen, og selv det mest nedfelte lovverket kan endres. Er det vilje, er det mulig å få det til. Vi trenger denne støtten fra Norge, sa han.