
Støre om Ukraina: Grunn til å frykte militære konfrontasjoner fra russisk side

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) mener Russlands anerkjennelse av Donetsk og Luhansk er alvorlig og frykter militære konfrontasjoner fra russisk side.
– Det er svært alvorlig når Russland nå anerkjenner deler av Ukraina som løsrevne republikker. Det er et alvorlig brudd på folkeretten og en uakseptabelt angrep på Ukrainas territorielle enhet og integritet, sier Støre til NTB.
– Det er også alvorlig at de siste dagenes forsøk på å finne politiske løsninger med dette blir satt kraftig tilbake, og tonen i president Putins tale sett sammen med den kraftige militære opptrappingen rundt Ukraina gir grunn til å frykte militære konfrontasjoner fra russisk side, sier han videre.
Norge slutter seg til europeisk reaksjon
Både USA og EU har omfattende sanksjoner klare mot Russland. Planene ble blant annet diskutert på et utenriksministermøte i EU mandag. Da nyheten om den russiske anerkjennelsen kom, varslet EU sanksjoner mot «de som var innblandet i denne ulovlige handlingen».
– Norge vil ha nær kontakt med våre partnere og slutte oss til en felles europeisk reaksjon på det som har skjedd i kveld, sier Støre.
Støtter hastemøte i FN
Tidligere mandag kveld sa utenriksminister Anniken Huitfeldt (Ap) at Norge fordømmer den russiske beslutningen om å anerkjenne de selverklærte «folkerepublikkene».
– Beslutningen er nok en krenkelse av Ukrainas suverenitet, sa hun i en skriftlig uttalelse til NTB.
Huitfeldt sa videre at Norge konsekvent støtter Ukrainas selvstendighet og territorielle integritet innenfor internasjonale anerkjente grenser.
– Norge støtter et hastemøte om situasjonen i FNs sikkerhetsråd, sier hun.
Avlyser Sverige-tur
Statsministeren skulle etter planen ha møtt Sveriges statsminister tirsdag, men besøket er utsatt.
– Jeg har snakket med Magdalena Andersson i kveld, og besøket til Stockholm utsettes, sier han.
Brussel-turen senere på dagen er imidlertid ikke avlyst, ifølge NRK.
På grunn av for mye snø på rullebanen snudde SAS-flyet som statsministeren satt i på vei til Stockholm tidligere mandag kveld. Flyet sirklet rundt Arlanda, men snudde like før klokka 20 og dro tilbake til Oslo.