
Australia evakuerer ambassaden i Ukraina

Australias ambassade i Kiev tømmes for ansatte, opplyser statsminister Scott Morrison. Foto: Darrian Traynor / pool via AP / NTB Foto: NTB
Australia evakuerer resten av de ansatte ved landets ambassade i Ukraina, opplyser statsminister Scott Morrison.
Tre gjenværende personer på ambassaden i Kiev har bistått mange australiere i Ukraina, blant dem en rekke folk som har dobbelt statsborgerskap, opplyste Morrison søndag.
Han varslet at de gjenværende ambassadeansatte flyttes til byen Lviv, som ligger vest i Ukraina, nær grensen til Polen.
– Situasjonen er, som dere alle har hørt, i ferd med å forverres, og den har nådd et svært farlig nivå, sa statsministeren, som refset Russland og samtidig kritiserte Kina for å forholde seg taus om russiske soldater nær Ukrainas grense.
– Koalisjonen av autokratier som vi nå ser, forsøker å herse med andre land og er noe Australia aldri kommer til å se gjennom fingrene med, sa Morrison.