Attenborough: G7 står overfor historiens viktigste klimabeslutning

David Attenborough, her under en tale i forbindelse med Netflix-premieren «Our Planet» i London i april 2019, mener G7-landenes beslutninger vil være av betydning for hele planetens fremtid. Foto: John Sibley / pool via AP / AP
David Attenborough, her under en tale i forbindelse med Netflix-premieren «Our Planet» i London i april 2019, mener G7-landenes beslutninger vil være av betydning for hele planetens fremtid. Foto: John Sibley / pool via AP / AP Foto: NTB

G7-lederne står overfor noen av de viktigste beslutningene i historien når de nå skal legge planer for å takle klimakrisen, mener David Attenborough.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Storbritannia, USA, Canada, Japan, Frankrike, Tyskland og Italia skal søndag samle seg bak felles miljøforpliktelser på G7-møtets siste dag i Carbis Bay sørvest i England.

Der skal naturhistorikeren Attenborough holde tale for G7-lederne, samt for gjestelandene Australia, India, Sør-Korea og Sør-Afrika, i en sesjon som skal handle om klima og natur, melder det britiske nyhetsbyrået PA.

– Den naturlige verden i dag er meget redusert. Det er unektelig. Klimaet vårt varmes raskt opp. Det er det ingen tvil om. Våre samfunn og land er preget av ulikheter, og det er rett fram trist å se, sier Attenborough i forkant av talen.

– Men spørsmålet som vitenskapen tvinger oss til å se spesifikt på i 2021, handler om hvorvidt vi som følge av disse sammenflettede faktaene, står på kanten av å destabilisere hele planeten, sier han.

– Hvis det er slik, så er avgjørelsene vi tar dette tiåret, spesielt beslutningene som de fremste økonomisk avanserte landene tar, de viktigste i menneskehetens historie, sier han videre.