Flere avganger i Paraguays regjering etter koronademonstrasjoner

Helseministeren, som gikk av allerede fredag, og utdanningsministeren er blant de fire statsrådene som blir erstattet, ifølge Benítez.
– Jeg er sikker på at mennene og kvinnene som er utpekt vil gjøre sitt ytterste for å takle krisen landet står i, sa han.
Ifølge kommunikasjonsminister Juan Manuel Brunetti har Benítez «bedt alle regjeringsmedlemmer om å gå av».
Det oppsto sammenstøt når tusenvis av paraguayanere demonstrerte fredag. Butikker ble plyndret og biler satt i brann. Til sammen ble 21 mennesker skadd, ifølge sykehusansatte. Lørdag møtte nye 5.000 opp til fredelig demonstrasjon, der de ba presidenten om å ga av.
Folk er blant annet sinte på grunn av mangel på smittevernutstyr, og en jevn økning i smitten de siste ukene har ført til at landets helsevesen nærmer seg bristepunktet. Samtidig går vaksineringen tregt – mindre enn 0,1 prosent av befolkningen har blitt vaksinert.
Paraguay, som har knappe 7 millioner innbyggere, har registrert med enn 165.000 smittetilfeller og rundt 3.200 dødsfall. Landet venter på en leveranse på 4 millioner vaksinedoser gjennom WHOs Covax-program, og 1 million doser av den russiske Sputnik V-vaksinen.