
Statsminister Mette Frederiksen, her under et besøk på en minkfarm i høst. Arkivfoto: Mads Nissen / Politiken / Ritzau Scanpix / NTB
På en pressekonferanse torsdag kveld sa statsminister Mette Frederiksen at det er umulig å lempe på restriksjonene nå.
Hun viste til at helsemyndighetene mener at utbredelsen av den såkalte britiske virusvarianten kommer til å toppe seg i februar.
– Det er akkurat i februar at den nye mutasjonen tar over i Danmark og blir dominerende. Hvis vi samtidig åpner opp på dette tidspunktet, kommer smitten i Danmark til å løpe løpsk svært raskt, sa hun.
Restriksjonene ligner mye på dem som gjelder i Norge nå og innebærer blant annet at de aller fleste butikker må holde stengt.